Kállay Géza előadássorozata színészi kísérettel.
Lenni vagy nem lenni: ki ne tudná, hogy az itt a kérdés. Ki ne hallotta volna: Mit néki Hecuba, s ő Hecubának? William Shakespeare népszerűsége már saját korában irigység tárgya volt, és azóta „kortársunk”: darabjai a legjátszottabbak Angliától Japánig. Magyarországon a 19. század elejétől „házi szerző”.
Az sorozat folytatása a 2011 őszén tartott drámaértelmezéseknek, de azok is zökkenőmentesen bekapcsolódhatnak, akik csak most, a „második évadra” tudnak eljárni. Az előadások azoknak szeretnének segítséget nyújtani, akik bővebben kívánnak megismerkedni a korral, amelyben Shakespeare élt, többet szeretnének megtudni a színházakról, ahol darabjait először játszották, az akkori színészi játékról – hiszen Shakespeare nemcsak drámaíró, hanem színész is volt –, a színházak és a királynői-királyi udvar viszonyáról, a cenzúráról, tehát arról a közegről, amelyben a színdarabok megszülettek. Mindez azonban csak hasznos és érdekes adat marad, ha nem éljük át; az előadássorozat Fenyő Ervin színművész avatott tolmácsolásában egy-egy jelenetet a közönség előtt is megszólaltat, és főleg azt igyekszik megmutatni, milyen sokféleképpen értelmezhetjük és élvezhetjük a shakespeare-i drámaszövegeket.
Az előadások magyar nyelven hangzanak el, de időnként rátekintünk az „angol eredetire” is, hogy a jelentések sokrétegűségét minél jobban értékelhessük. Shakespeare népszerűségéből arra következtethetünk, hogy már saját korában éppúgy tudott szólni az udvar művelt közönségéhez, mint a diákokhoz, vagy a színpad körül ácsorgó matrózokhoz: ennek szellemében ajánljuk a sorozatot mindazoknak, akik „saját Shakespeare”-rel szeretnének hazatérni, s így venni újra kézbe darabjait, így nézni drámáit a színpadon.
Az előadó Kállay Géza, az ELTE Anglisztika Tanszékének egyetemi tanára, aki huszonöt éve foglalkozik Shakespeare-rel; A nyelv határai: Shakespeare-tanulmányok című könyvének második kiadása 2006-ban jelent meg a Liget Kiadó gondozásában.
Az előadások:
február 29. IV. Henrik (Falstaff) március 7. Ahogy tetszik március 14. Hamlet (felújítás) |
március 21. Vízkereszt (vagy amit akartok) március 28. Coriolanus április 11. Athéni Timon április 18. Lear király (felújítás) április 25. Téli rege |
Időpont: szerda 17:30–18:30
Helyszín: ELTE BTK, Angol–Amerikai Intézet,
1088 Budapest, Rákóczi út 5, 031 terem
Részvételi díj:
a belépők a helyszínen – földszint, 031-es előadóterem – 1000 forintos áron kaphatók. Bérletvásárlás esetén alkalmanként az előadások ára 500 forint.
Kapcsolat: Kállay Géza 0630-488-82-45; kallay@ucsc.edu
{jcomments on}