avatar
2012. február 27. /

Avantgárd irodalmi kurzus indul

A hal torka

„Az emberi test a költészet, meg az utca” – Henri Chopin. Festmény: Bernáth/y: A hal torka.

A kurzus a 20. században kibontakozó avantgárd és experimentális tendenciák egyes fontos jelenségeinek elemzésén keresztül az új irodalmi-művészeti nyelvek és művészetközi folyamatok vizsgálatára vállalkozik. Ilyen például a költészet és a képzőművészet köztes területén artikulálódó vizuális irodalmi hagyomány, vagy a szintén az irodalom és egy másik művészeti ág átfedésében formálódó hangköltészet (poésie sonore), illetve a modern összművészeti tendenciák egyik tartós műfaji dimenziója, a futurista estektől és a dadaista kabarétól a hatvanas évekbeli happeningen és a Fluxus-eventen át a mai performanszművészetig terjedő, nyelvi, vizuális, hangi és gesztuális jellemzőkkel egyaránt rendelkező „Aktionkunst”. De foglalkozunk a 20. század második felében az informatika és a szofisztikált, új technikai médiumok, illetve a vizuális és digitális transzformáció által kibontakoztatható nyelvi regiszterek (videóköltészet, robotika, számítógépes irodalom stb.) kultúraformáló hatásával is. Szabadegyetemi kurzusunk az Artpool Művészetkutató Központ Archívumával is együttműködik.

Előadások és előadók:

Március 1. Fény és kő, avagy összművészet-e az avantgárd? (Dr. Bengi László, ELTE Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszék)

Március 8. A szavalattól a hangversig. Költői paradigmák: Marinetti, Schwitters, Artaud, Isou (Dr. Szkárosi Endre, ELTE Olasz Tanszék)

Március 22. Andy Warhol Silver Factoryje – az Ideiglenes Autonóm Terület egyik lehetséges modellje (Sőrés Zsolt, MTA Irodalomtudományi Intézet)

Március 29. Az Agy-Rém. Hajas Tibor költői szövegei és a neovantgárd poétikai eljárások (Dr. Havasréti József, PTE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék)

Április 12. 83/31/79, avagy Eötvös/Krúdy/Erdély – a Verzió című film mint adaptálás (Dr. Gelencsér Gábor, ELTE Filmtudományi Tanszék)

Április 19. Azonosítatlan repülő tárgy. Erdély Miklós és a neoavantgárd akcionizmus (Dr. Müllner András, ELTE Média és Kommunikáció Tanszék)

Április 26. HANG/KÉPEK – zene és vizualitás kölcsönhatásai a kortárs művészetben (Dr. Veres Bálint, MOME Elméleti Intézet)

Május 3. Arctól falig – Maszkok, szerepjátékok Ladik Katalin művészetében (Dr. Dánél Mónika, ELTE Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszék)

Május 10. Nem léphetünk ugyanabba a folyóba? A performanszok újraelőadhatóságáról 2. (Dr. Szőke Annamária, ELTE Művészettörténeti Intézet)

Május 17. Kortárs emlékművek és művészeti intervenciók (Dr. Kékesi Zoltán, MKE Intermedia Tanszék)

Előadások időpontja: csütörtök, 18-19h

Helyszín: ELTE BTK, Múzeum krt. 4/C. 328-as terem

Kezdés: 2012.március 1.

Részvételi díj: 1.000,- Ft / előadás, diákoknak 500,- Ft, bérlet is váltható

Kapcsolat: Szkárosi Endre, 06.30.210-0847, szkarosi@ludens.elte.hu

Tomsics Nóra, 06.20.525-8095, tomsics.nora@btk.elte.hu

Web: www.itadokt.hu/linkek

{jcomments on}

Megosztás: