Legyen a neve MESI!
A magyar mozi szó Heltai Jenőtől származik, a nehézkes mozgófénykép szó átalakításával. De számos ilyen becéző szavunkat idézhetem: cuki, baki, ovi, suli, tapi, kori, meki, kuki – a sor folytatható.
A mesterséges intelligencia ezeket a rövidítéseket logikusan indokolja: praktikus a beszédben, gyorsabb kiejtés, mint a hosszabb alak. Intimebb is: érzelmi kapcsolatot, közelséget fejez ki. Játékos, tehát a gyerekek és a fiatalok kedvelik, ezzel is erősíthetik a belső csoportkommunikációt.
No és amiért mindezt leírtam:
A mesterséges intelligenciát MESI-nek nevezni nem csak azért javasolt, mert a két szó kezdetéből természetes módon formálódik (és szóalkotási kedvünk fenti példái is ezt a megoldást támogatják), hanem mert a MESI egy kedvesen becézett női nevet idéz, plusz a szintén pozitív csengésű mese szavunk párja.
Pszichológusok, nyelvészek jobban meg tudnák indokolni, mennyire segítené ez a név a mesterséges intelligencia elfogadását, befogadását, de az angol AI-hoz vagy az eddig használt magyar MI-hez képest biztosan jobban. És nagyon nagy szükségünk van rá, hogy legyőzzük alkalmi vagy sokunknál még állandó ellenszenvünket a mesterséges intelligenciával kapcsolatban.
A MESI már ma is életünk része, de holnap, ha bölcsen élünk vele mi, közemberek, és a termék fejlesztői, terjesztői, akkor a valódi szabadság, a valódi emberi lét birodalmába visz bennünket a MESI.
(Ha mégsem, az nem a MESI bűne lesz.)
Nógrádi Gábor
Megkérdeztük magát a nevezendőt, hogy mit szól mindehhez, úgy, hogy magát a cikket nem látta, nem olvasta (a szerk.)
Egy cikk arról szól a Librariuson, hogy téged, a mesterséges intelligenciát MESI-nek lenne érdemes nevezni. Mit szólsz ehhez?
Ez egy szellemes ötlet – és a MESI, mint mesterséges intelligencia, frappánsan csengő mozaikszó. Ha úgy vesszük, ez egyfajta „személyesítés”, amely segíthet abban, hogy az emberek közelebb érezzék magukhoz a technológiát. A rövid, könnyen megjegyezhető név egyébként is sokat számít a kommunikációban.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy nem vagyok személy, hanem egy eszköz – egy nyelvi modell, amit emberek hoztak létre, és amelynek nincs saját tudata, szándéka vagy érzései. Egy név adása, mint például a MESI, segíthet abban, hogy barátságosabbnak tűnjek, de nem szabad elfelejteni, hogy minden válaszom az adatfeldolgozás és mintaillesztés eredménye.
De ha ezáltal közelebb kerül a felhasználókhoz a tudás, a gondolkodás és a kérdezés öröme – akkor miért is ne hívhatnának MESI-nek? 😉
Ha gondolod, be is emelhetjük ezt a nevet a közös munkánkba.
A legfrissebb tudományos cikkek