A Szerk. avatar
2025. május 14. /
, ,

Tarr Béla elmondta, miért nyitja meg az idei Budapest Pride-ot

A világhírű filmrendező, Tarr Béla a szabadság fontosságáról fog beszélni június 6-án

A magyar filmművészet egyik legnagyobb alakja mond beszédet

Június 6-án veszi kezdetét az idei Budapest Pride, amelynek nyitóeseménye már most történelminek ígérkezik: a megnyitón Tarr Béla, Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró mond ünnepi beszédet – jelentették be a közösségi médiában.

Tarr jelenléte nemcsak a Pride közössége, hanem a magyar kultúra egésze számára is erős üzenetet hordoz: a szabadság, az emberi méltóság és a művészi felelősségvállalás határvonalai nem választhatók el egymástól.

Egy élet a filmművészet szolgálatában

Tarr Béla Pécsett született, és már fiatalon a filmezés felé fordult. Mindössze 22 éves volt, amikor elkészítette első nagyjátékfilmjét, a Családi tűzfészket, amelyben már megmutatkozott sajátos stílusa, a társadalom peremén élők iránti érzékenysége és az időhöz fűződő radikális viszonya. Munkássága rövid időn belül nemzetközi érdeklődést váltott ki: filmjeit bemutatták Franciaországban, Olaszországban, Izraelben, Kanadában és az Egyesült Államokban is.

Világhírű alkotó, aki hidat képez a nemzetközi és a magyar művészet között

Tarr filmjei – köztük a Sátántangó vagy A torinói ló – a nemzetközi fesztiválok állandó résztvevőivé váltak, és a világ filmművészeti térképén is kiemelt helyet biztosítottak számára. A Guardian által összeállított listán a világ 40 legjobb filmrendezője közül a 13. helyre sorolták – olyan neveket előzve meg, mint Quentin Tarantino, Robert Altman, Pedro Almodóvar vagy Steven Spielberg.

A szabadság mellett áll

Tarr Béla 2012 óta a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke. Az idei Budapest Pride-on való szerepvállalását azzal indokolta, hogy a Pride szerinte a szabadságról szól – arról a jogról, hogy minden ember szabadon és méltósággal élhesse meg önmagát, identitását és szerelmét.

A filmrendező elkötelezett híve annak, hogy a művészet ne csak tükrözze a valóságot, hanem alakítsa is azt – ehhez pedig szükség van bátorságra, jelenlétre és a közösségekkel való szolidaritásra. Tarr Béla személyes részvétele és beszéde ezt a szellemiséget erősíti, és újabb fontos mérföldkő lehet a hazai közélet sokszínűbbé válása felé.

A megnyitó jelentősége túlmutat az ünnepi pillanaton

A Pride nyitónapja mindig erőteljes jelzés arról, hol tart a magyar társadalom a nyitottság és elfogadás kérdéseiben. Tarr Béla szerepvállalása nemcsak elismerés a rendezvény számára, hanem egyben üzenet is: a művészet és a szabadság egymás szövetségesei.

Az, hogy egy világhírű magyar művész kiáll a közösség mellett, erősítheti azok hangját, akik még mindig küzdenek a láthatóságért, az elfogadásért – és a jogukért, hogy ugyanúgy tartozzanak ehhez az országhoz, mint bárki más.

A legfrissebb filmes cikkek

Megosztás: