A Naprendszer kilencedik bolygójának létezése régóta foglalkoztatja a csillagászokat. A legújabb kutatások újabb bizonyítékokat szolgáltatnak arra, hogy egy eddig ismeretlen, nagy tömegű égitest keringhet a Nap körül, rendkívül távoli pályán.
Új módszerrel közelítettek a rejtélyhez
Terry Long Phan és Tomotsugu Goto, a tajvani Tsing Hua Nemzeti Egyetem kutatói a kilencedik bolygó keresésében új megközelítést alkalmaztak. Míg korábban a látható fény tartományában próbálták észlelni a bolygót, ők a távoli infravörös tartományban keresték az égitest saját sugárzását. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy még a Naprendszer peremén lévő, hideg és halvány objektumokat is észleljék.
A kutatók az 1983-ban indított IRAS és a 2006-tól működő AKARI űrteleszkópok adatait hasonlították össze. A két teleszkóp felvételei közötti több évtizedes időbeli különbség lehetőséget adott arra, hogy azonosítsák egy mozgó objektum nyomait. A több millió objektum közül végül két olyan pontot találtak, amelyek fényessége és színe megegyezett, és amelyekről feltételezik, hogy ugyanazt az égitestet jelölik különböző időpontokban.
Egy új bolygó a Naprendszer peremén?
A felfedezést Mike Brown, a Kaliforniai Műszaki Egyetem csillagásza is megvizsgálta. Számításai szerint az égitest pályája 120 fokos szöget zár be a Naprendszer síkjával, ami rendkívül szokatlan. Ez arra utal, hogy ha valóban létezik ez a bolygó, akkor az nem azonos azzal a kilencedik bolygóval, amelynek létezését korábban ő és kollégái feltételezték. Ez utóbbi pályája ugyanis csak 15–20 fokos dőlésszöggel rendelkezhet.
Brown szerint ez nem zárja ki a most felfedezett égitest létezését, de ha valóban létezik, akkor az egy teljesen új, eddig ismeretlen bolygó lehet a Naprendszerben. Ez viszont megkérdőjelezheti a korábban feltételezett kilencedik bolygó létezését.
A kilencedik bolygó elmélete
A kilencedik bolygó létezését először 2016-ban vetették fel, amikor a Neptunuszon túli objektumok szokatlan pályái arra utaltak, hogy egy nagy tömegű égitest befolyásolja mozgásukat. A feltételezések szerint ez a bolygó 5–10-szer nagyobb tömegű lehet a Földnél, és 10 000–20 000 év alatt kerüli meg a Napot. Pályája rendkívül elnyújtott és dőlt, ami megnehezíti az észlelését.
A kutatók remélik, hogy a 2025-ben üzembe álló Vera C. Rubin Obszervatórium segítségével sikerülhet közvetlenül is megfigyelni ezt az égitestet. Ez a teleszkóp a világ legnagyobb digitális kamerájával rendelkezik, és képes lesz a Naprendszer peremén lévő halvány objektumok észlelésére is.
Csillagászat
Egyelőre nyitott kérdések
Bár a mostani felfedezés izgalmas lehetőségeket vet fel, további megfigyelésekre és elemzésekre van szükség ahhoz, hogy megerősítsék az új bolygó létezését. Ha sikerül bizonyítani, hogy valóban egy új égitestet találtak, az alapjaiban változtathatja meg a Naprendszerről alkotott képünket.
A kilencedik bolygó utáni kutatás tehát tovább folytatódik, és a következő években talán választ kapunk arra a kérdésre, hogy valóban rejtőzik-e egy ismeretlen bolygó a Naprendszer peremén.
A legfrissebb tudományos cikkek