A Szerk. avatar
2025. március 10. /
,

Egy közismert gyógyszer segíthet a rák gyógyításában

Az aszpirin új szerepe: segíthet a daganatok terjedésének megfékezésében?

A rák elleni küzdelem az orvostudomány egyik legnagyobb kihívása, és a kutatók folyamatosan keresik azokat a módszereket, amelyek hatékonyan lassíthatják vagy megállíthatják a daganatos sejtek terjedését. A Cambridge-i Egyetem tudósai a közelmúltban egy ígéretes felfedezést tettek: az egyik leggyakrabban használt, olcsó fájdalomcsillapító, az aszpirin segíthet ebben a folyamatban. Az eredményeket a Nature tudományos szaklapban publikálták, és a BBC is beszámolt róla.

Hogyan működik az aszpirin a daganatok ellen?

Az aszpirin – amelynek hatóanyaga az acetilszalicilsav – elsősorban gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatásáról ismert. Az új kutatás szerint azonban más, eddig kevésbé ismert szerepe is lehet, különösen a daganatok terjedésének megakadályozásában.

A rák egyik legveszélyesebb tulajdonsága a metasztázis, vagyis az a folyamat, amikor egy tumorsejt elszakad a fő daganattól és más szervekbe vándorol. Ez a folyamat az esetek többségében felelős a rák okozta halálozásért.

A szervezet immunrendszere elvileg képes lenne fellépni a daganatos sejtek ellen. A T-sejtek, amelyek az immunrendszer „katonái”, képesek elpusztítani a kóros sejteket, ám ebben a vérlemezkék (trombociták) megakadályozzák őket. A tumorsejtek ugyanis egyfajta pajzsként használják a vérlemezkéket, hogy elkerüljék az immunrendszer támadását.

Az aszpirin viszont megzavarja a vérlemezkék működését, így az immunrendszer hatékonyabban tudja felismerni és elpusztítani a rákos sejteket. Az állatkísérletek során azt figyelték meg, hogy az aszpirin jelentősen csökkentette a metasztázis esélyét.

A kutatás eredményei és korlátai

A kutatást vezető Rahul Roychoudhuri szerint az aszpirin alkalmazása különösen a korán felismert daganatok esetében lehet hatékony. Azonban a tudósok még nem tudják biztosan, hogy ez minden ráktípusra érvényes-e, és hogy embereken is ugyanolyan kedvező hatásokat lehet-e elérni, mint az állatoknál.

Egyelőre tehát nem ajánlott, hogy a daganatos betegek önállóan elkezdjék szedni az aszpirint, mert annak mellékhatásai is lehetnek, például gyomorfekély, gyomorvérzés vagy más véralvadási problémák.

Az aszpirin hatásmechanizmusa

Az aszpirin fő hatásmechanizmusa a ciklooxigenáz (COX) enzimek gátlásán alapul. Kétféle COX enzim létezik:

COX-1: amely a gyomor nyálkahártyájának védelmében és a vérlemezkék összecsapzódásában játszik szerepet,

COX-2: amely gyulladásos folyamatokban és bizonyos daganatok kialakulásában vesz részt.

Az aszpirin mindkét enzimet gátolja, így csökkenti a gyulladást és a véralvadást is. A daganatok esetében a COX-2 gátlás különösen fontos, mert egyes rákos sejtek magas szinten termelik ezt az enzimet, amely elősegíti a daganat növekedését és a metasztázis folyamatát. Az aszpirin ezt a hatást blokkolja, így hozzájárulhat a rákos sejtek terjedésének visszaszorításához.

Mit hozhat a jövő?

A kutatók további vizsgálatokat terveznek annak érdekében, hogy jobban megértsék az aszpirin daganatellenes hatásmechanizmusát. A cél az, hogy meghatározzák, mely ráktípusok esetén lehet a leghatékonyabb, milyen adagolás mellett, és hogyan lehetne biztonságosan alkalmazni a kezelések kiegészítéseként.

Ez a felfedezés óriási előrelépést jelenthet a rák elleni küzdelemben, hiszen az aszpirin olcsó, könnyen elérhető és már hosszú évtizedek óta alkalmazzák más betegségek kezelésére. Amennyiben a klinikai vizsgálatok is igazolják az eddigi eredményeket, a jövőben az aszpirin szerepe a daganatellenes terápiákban is jelentősen megnőhet.

A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák: amíg nincsenek végleges tudományos bizonyítékok, senki ne kezdje el önállóan szedni az aszpirint daganatos megbetegedés esetén, kizárólag orvosi konzultáció után érdemes mérlegelni a lehetőségeket.

A legfrissebb tudományos cikkek

Megosztás: