Egymillió dolláros rejtély – Miért nem tudjuk megfejteni az Indus-völgyi civilizáció titkos írását?
Több mint másfél évszázada tartó rejtély várja a megfejtőjét, amely nemcsak a történészeket, hanem a világ legjobb nyelvészeit és kódfejtőit is zavarba hozza. A tét óriási: aki képes megfejteni az Indus-völgyi civilizáció titokzatos írását, az most egymillió dollárral, azaz több mint 380 millió forinttal lesz gazdagabb – ezt a jutalmat az egyik indiai állam főminisztere ajánlotta fel. A nagy kérdés viszont az, hogy vajon van-e bárki, aki képes erre?
Miért olyan fontos az indusi írás megfejtése?
Az Indus-völgyi civilizáció a bronzkor egyik legfejlettebb kultúrája volt, virágkorát i.e. 2600 és 1800 között élte a mai Pakisztán és Észak-India területén. Városaik – például a híres Mohendzsodáro – bámulatosan modernnek számítottak: fejlett csatornarendszerrel, kifinomult vízgazdálkodással és kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkeztek, amelyek elértek a Perzsa-öbölön át egészen Mezopotámiáig.
Az indusi kultúra gazdasági és társadalmi szerkezete, vallási hiedelmei és politikai rendszere azonban máig homályban marad – nagyrészt azért, mert nem tudjuk elolvasni az általuk ránk hagyott írásos emlékeket. Ez a megfejtés nem csupán egy nyelvészeti bravúr lenne, hanem az egész civilizációról alkotott képünket újrarajzolná.
1875 óta tartó rejtély
Az első indusi írásos leletek 1875-ben kerültek elő, de azóta sem sikerült megfejteni őket. Pedig a tét nemcsak tudományos: a kérdés politikai színtérre is került, hiszen India őslakosságának kérdése szorosan összefügg azzal, hogy kik éltek az egykori Indus-völgyben, és kik lehetnek az ő mai leszármazottaik.
Miért olyan nehéz a dekódolás?
Az indusi írás megfejtése több okból is extrém nehézséget okoz:
Kevés az anyag:
Míg az egyiptomi hieroglifákból több millió maradt fenn, addig az indusi írásból alig 4000 rövid feliratot találtak a régészek.
Rövid szövegek:
Ezek a feliratok jellemzően mindössze 4-5 szimbólumból állnak, így a szövegek kontextusa szinte teljesen hiányzik.
Nincs Rosetta-kő:
Egyetlen kétnyelvű szöveg sem maradt fenn, amely párhuzamosan mutatná az indusi írást és egy másik ismert nyelvet, ami hatalmas segítséget jelentene a megfejtéshez.
Hiányzó nevek:
Nem ismerjük egyetlen indus uralkodó nevét sem, ami egyfajta fix pontot jelenthetne a kódfejtők számára – az egyiptomi hieroglifák megfejtésekor például Kleopátra és Ptolemaiosz neve szolgált kiindulási alapként.
Még az írás iránya sem biztos:
Jelenleg a jobbról balra írás a legvalószínűbb, de ez sem bizonyított teljes mértékben.
Miről szólhatnak a feliratok?
A kutatók szerint az írások nagy része valószínűleg vallási szövegek vagy gazdasági feljegyzések – például áruk jelölése – lehetett. A leletek között számos pecsét, táblácska és kereskedelmi dokumentum-szerű tárgy található, de pontos értelmük egyelőre megfejtetlen.
Az elveszett civilizáció
Az Indus-völgyi civilizáció i.e. 1800 körül rejtélyes módon összeomlott. A városok elnéptelenedtek, lakóik kisebb falvakba szóródtak szét. Az okokról máig vitáznak a történészek: az éghajlatváltozás, a folyók kiszáradása, vagy akár belső társadalmi feszültségek is szerepet játszhattak.
Miért most került ismét előtérbe a megfejtés?
A történelmi kíváncsiság mellett politikai tétje is van annak, hogy kik voltak az Indus-völgyi civilizáció lakói. Egyes indiai történészek úgy vélik, az indusiak a mai indiai őslakosok elődei voltak, míg mások szerint egészen más népcsoportokhoz köthetőek. A megfejtés kulcsot adhat az indiai identitás egyik legfontosabb kérdéséhez is.
A nagy kihívás
Egy indiai állam főminisztere most egymillió dolláros díjat ajánlott fel annak, aki képes feltörni ezt a 4500 éves nyelvi rejtélyt. Az összeg nem csupán motiváció, hanem egyfajta üzenet is: az indiai kultúra és történelem egyik legnagyobb fehér foltjának kitöltéséhez nemcsak régészekre és nyelvészekre, hanem igazi zseniális kódfejtőkre is szükség van.
Kihívás a világnak
Az indusi írás megfejtése egy új Rosetta-kő felfedezésével érne fel, és világszerte történelmi szenzációnak számítana. De ahhoz, hogy ez sikerüljön, nemcsak a múltat kell feltárni, hanem a kreativitás, a technológia és a tudományos együttműködés legmagasabb szintjére lesz szükség.
A kérdés továbbra is nyitott: Lesz-e valaha valaki, aki megfejti az indusi írást – és elviszi az egymillió dollárt?