Nem bír a kultúrpolitika a Kolibri Színház társulatával – 30-an felmondtak

Kolibri-katasztrófa: így kell kiüríteni egy színházat pár hónap alatt

Harmincan mondtak fel a Kolibri Színházban, ami nem csupán számokban, hanem üzenetében is történelmi léptékű távozási hullám. A dolgozók több mint negyede úgy döntött, nem hajlandó együtt dolgozni az új igazgatóval, Zalán Jánossal, akit januárban nevezett ki a kulturális és innovációs miniszter, Hankó Balázs – azután, hogy Zalán mindössze egy szavazatot kapott a társulattól.

A távozók között ott van Nyirkó Krisztina, Nizsai Dániel és Krausz Gábor színész, valamint Vidovszky György rendező és Orosz Klaudia látványtervező is. De nemcsak a művészeti stáb áll fel: elmegy a két ügyelő, a teljes színházi nevelési csapat, a kellékes és a művészeti titkár is. Nizsai Dániel szerint a távozás „ugrás a semmibe”, de a csapat próbál együtt maradni és utazó előadásokkal tovább dolgozni.

Egy pályázat vége és következményei

A Kolibri Színház korábbi vezetője, Novák János, aki 1992 óta igazgatta az intézményt, nem pályázott újra, ezzel el is indította a lavinát. Novák szerint „a repülők sem maradnak örökké az égen”, vagyis tudomásul veszi, hogy eljárt az idő felette – ugyanakkor elismerte, hogy ezzel „kinyitotta a kaput”, és beáramlott minden addig elfojtott indulat.

A Kolibri az egyetlen magyarországi kőszínház, amely kifejezetten gyermek- és ifjúsági előadásokat játszik. Éppen ezért is okozott megdöbbenést, hogy a színház élére Zalán János került, akinek nincs gyermekszínházi tapasztalata.

Ráadásul az ő nevéhez fűződik a Pesti Magyar Színház közel tíz éves vezetése is, amelyet 2023-ban botrányok sora kísért: a minisztérium költségvetési csalás és hűtlen kezelés miatt feljelentést tett a Pesti Magyar Színház gazdálkodása miatt. Zalán ekkor visszavonta újabb igazgatói pályázatát és lemondott.

Egy szavazat – mégis kinevezés

A Kolibri társulata egyértelműen Vidovszky György rendezőt támogatta az igazgatói pályázaton: 51 szavazatot kapott, Zalán egyet. Ennek ellenére a minisztérium által felkért szakmai bizottság – amelynek összetétele azóta is vita tárgya – Zalán mellett tette le a voksát, így ő kapta meg a megbízást.

Túlélés felnőtt szórakoztató darabokkal?

A Zalán-féle pályázat már önmagában is megosztó volt, mivel a dokumentumban a Kolibri „túlélésének” egyik zálogaként felnőtt közönségnek szánt szórakoztató darabokat emlegetett. Ez szöges ellentétben áll a Kolibri eddigi, gyermek- és ifjúsági színházra épülő profiljával. Igaz, Zalán később visszakozott, mondván, hogy nem tervez ilyen irányváltást, de a bizalom ekkorra már teljesen megrendült.

Távozók: nem maradt más választás

A harminc távozó közös nyilatkozatot nem adott ki, de Nizsai Dániel színész a HVG-nek úgy fogalmazott: „Ez egy kényszerhelyzet, nem akartunk elmenni, de nem tudunk olyan emberrel együtt dolgozni, akinek az érkezése az első perctől mérgező légkört teremtett.”

A távozók nem titkolják: próbálnak egyben maradni és független társulatként folytatni, utazó előadásokkal. Április 30-ig még a Kolibriben dolgoznak, utána új korszak kezdődik – mind a színházban, mind a távozók életében.

Mi lesz a Kolibriből?

Egyelőre nem világos, hogy a színház hogyan működik tovább ennyi kulcsfontosságú ember távozása után. A teljes színházi nevelési csapat elvándorlása különösen súlyos érvágás, hiszen ez az a műhely, amely az elmúlt évtizedekben az ország egyik legfontosabb ifjúsági színházi központjává tette a Kolibrit.

Zalán János előtt tehát szinte a nulláról kell új csapatot építenie – ha lesz, aki bejelentkezik hozzá dolgozni.

(Forrás: Telex.hu)

A legfrissebb színházi cikkek

Megosztás: