Kiemelkedő kiállításokkal vár a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria 2025-ben
A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria idén is különleges kiállításokkal várja a látogatókat. A programokban olyan világhírű alkotók és művészeti korszakok szerepelnek, mint William Blake, MS mester, a kínai agyagkatonák és a szecessziós plakátművészet.
Kínai agyagkatonák és a Qin Birodalom története
november 27-től az Az öröklét őrei – Az első kínai császár agyagkatonái című tárlat nyílik meg, amely a világ egyik leghíresebb régészeti leletét mutatja be. Kína első császára, Csin Si Huang-ti sírját őrző életnagyságú terrakotta katonák a Qin Birodalom i.e. 8-3. század közötti történetét tárják a közönség elé. A kiállítás különlegessége, hogy egyes szobormásolatokra eredeti színüket vetítik vissza. A tárlat kísérőkiállítása a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban az ázsiai hunokat vagy hsziung-nukat mutatja be, akik ellen a kínai Nagy Falat emelték.
MS mester és a középkori művészet
Áprilistól a Szépművészeti Múzeum ad otthont az MS mester és kora című kiállításnak. Az egyik legismertebb magyar középkori festő, az úgynevezett MS mester életművét és korát bemutató tárlaton először lesz teljességében látható a selmecbányai Szent Katalin-templom egykori főoltárának hét táblaképe. A legújabb kutatások szerint MS mester dél-német (Nürnberg, Bécs) eredetű lehetett.
William Blake látomásai
Szeptember 25-től a Szépművészeti Múzeum kiállítása Menny és Pokol házassága címmel William Blake (1757-1827) és kortársai művészetére fókuszál. Blake az angol képzőművészet és irodalom egyik legikonikusabb alakja volt, akinek látomásszerű rajzai és festményei misztikus világokat tárnak fel. A tárlat a londoni Tate gyűjteményével együttműködésben valósul meg.
Szecessziós plakátművészet a Magyar Nemzeti Galériában
Április elején a Magyar Nemzeti Galéria nyitja meg szecessziós plakátkiállítását, amely az 1895 és 1914 közötti magyar plakátművészet és tárgykultúra gazdagságát tárja fel. A kiállításon nemcsak plakátok, hanem szecessziós bútorok, ékszerek és Zsolnay-kerámiák is helyet kapnak.
További jelentős kiállítások
Élőhely/Habitat – Természet- és tájkonstrukciók – március 21-től a Magyar Nemzeti Galériában, az ökoművészet és az emberi kultúra környezethez való viszonyának történeti feldolgozása.
Czimra Gyula életmű-kiállítása – május közepétől a Magyar Nemzeti Galériában.
Tihanyi Lajos retrospektív kiállítása – november 20-tól a Magyar Nemzeti Galériában.
Fényes Adolf emlékkiállítás – a Magyar Nemzeti Galériában.
Új múzeumi projektek
A Magyar Nemzeti Galéria új épületének közbeszerzési eljárása zajlik, amelyben az öt legnagyobb cég versenyez. A projekt megvalósítása az évtized végére várható. Emellett jövő tavasszal a Fotóművészeti Múzeum is megnyílhat a Városliget szélén található Klösz-villában, amely a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményét mutatja be.
A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria 2025-ös programjai a művészet széles skáláját vonultatják fel, a középkori mesterektől a szecessziós plakátokig és a kortárs ökoművészetig, biztosítva, hogy minden látogató megtalálja az érdeklődésének megfelelő kiállítást.