Makón, a Hagymaházban adták át az idei Páger Antal-színészdíjat, amelyet idén Szirtes Ági vehetett át. A Katona József Színház ikonikus színésznője meghatódva fogadta az elismerést, amely nemcsak a hiteles és eszköztelen színjátszást díjazza, hanem a makói születésű Páger Antal szellemi örökségéhez való hűséget is elismeri.
A díjat, amelynek kuratóriuma minden évben egy színészt választ ki, Páger Antal születésnapjához közeli napon adják át. Az oklevél mellett a díjazott megkapja Páger egykori arany pecsétgyűrűjének pontos mását – a Vígszínház 80 éves korában ajándékozta meg az ikonikus színészt az eredetivel.
„Nagyobb elismerés, mint a Kossuth-díj”
Szirtes Ági az ünnepségen arról beszélt, milyen sokat jelent számára az, amikor egykori pályatársairól elnevezett díjakkal ismerik el munkásságát. Tavaly a Psota Irén-díjat, idén pedig a Páger-díjat vehette át, és úgy érzi, ezek az elismerések talán még fontosabbak is, mint egy állami kitüntetés, mert azt jelentik, hogy egy legendás színészhez hasonlítják őt.
Szirtes számára különleges személyes kapcsolat is fűződik Páger Antalhoz: 1978-ban Gyöngyössy Imre és Kabay Barna filmjében, a „Tengerre néző cellák”-ban együtt szerepelt édesapjával, Szirtes Ádámmal – és Páger Antallal is. A díj átvételekor felidézte, kamaszként elbűvölten nézte Págert a Pacsirta című filmben.
„Olyan színész volt, aki azonosult azzal, akit játszik, de nem lehetett tetten érni, miként találta ezt ki.”
Szirtes Ági színházi pályája – Kecskeméttől a Katonáig
Szirtes Ági 1978-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd Ruszt József rendező hívására már főiskolásként Kecskeméten játszott. A Nemzeti Színház után 1983-ban a Katona József Színház alapító tagja lett, és azóta is a társulat meghatározó művésze.
Pályáját olyan neves rendezők alakították, mint Zsámbéki Gábor, Ascher Tamás, Schilling Árpád és Zsótér Sándor, akik mind hozzájárultak ahhoz, hogy egyedi, hiteles játékstílusa kialakuljon.
Bár Szirtes Ági a színpadon lett igazán ismert, filmszínészi karrierje is kiemelkedő: alig volt 12 éves, amikor először kamera elé állt Zsurzs Éva „A koppányi aga testamentuma” című filmjében, ahol Aisa karakterét alakította. Azóta közel kilencven filmben szerepelt, és a magyar filmgyártás egyik legismertebb karakterszínésze lett.
Szirtes Ági elismeréseinek sorába most egy olyan díj is bekerült, amely a színházi szakma egyik legnagyobb alakjának, Páger Antalnak az örökségét viszi tovább. A makói közönség hosszú tapssal ünnepelte a díjazottat, aki egész pályája során azt az egyszerű, sallangmentes, mégis mélyen emberi játékot képviselte, amelyért egykor Páger Antalt is annyira szerették.