Az egyiptomi Luxorban, a Királyok völgye közelében egy egyiptomi-brit régészcsoport felfedezte II. Thotmesz fáraó sírját, ezzel feltárva a XVIII. dinasztia utolsó, eddig ismeretlen nyughelyét. A kairói műemlékvédelmi minisztérium közleménye szerint ez az első ilyen jelentőségű lelet Tutanhamon sírjának 1922-es felfedezése óta.
II. Thotmesz élete és uralkodása
II. Thotmesz (uralkodói nevén Aaheperenré) az ókori Egyiptom XVIII. dinasztiájának negyedik fáraója volt, aki Kr. e. 1492-től Kr. e. 1479-ig uralkodott. Édesapja, I. Thotmesz után lépett trónra. Féltestvére és felesége, Hatsepszut jelentős befolyást gyakorolt uralkodására, majd II. Thotmesz halála után maga is fáraóvá vált. Hatsepszut uralkodása alatt Egyiptom gazdasági és kulturális fellendülést élt meg.
A sír felfedezése és jelentősége
A sír bejáratát már 2022-ben azonosították, de a teljes feltárás mostanra fejeződött be. A sírkamra központi része viszonylag egyszerű kialakítású, falain kék színű írásnyomok és sárga csillagminta-maradványok találhatók. A díszes vakolatot restaurálni kell, mivel a sírt egykor víz öntötte el. Ez a felfedezés különösen jelentős, mivel a Királyok völgyében ritkán találnak érintetlen fáraósírokat; az utolsó ilyen jelentőségű lelet Tutanhamon sírjának 1922-es feltárása volt.
A XVIII. dinasztia és a Királyok völgye
A XVIII. dinasztia az ókori Egyiptom Újbirodalmának első uralkodóháza volt, Kr. e. 1550-től Kr. e. 1292-ig. Ezen időszak alatt Egyiptom az ókori világ egyik leggazdagabb és legerősebb birodalmává vált. A dinasztia olyan híres fáraókat adott, mint Tutanhamon, Ehnaton és Hatsepszut. A Királyok völgye, ahol II. Thotmesz sírját is megtalálták, a fáraók és nemesek temetkezési helye volt, és számos jelentős régészeti felfedezés helyszíne.
A felfedezés jelentősége a régészet számára
II. Thotmesz sírjának megtalálása nemcsak az ókori egyiptomi történelem megértésében jelent előrelépést, hanem új információkat nyújthat a XVIII. dinasztia temetkezési szokásairól és művészetéről is. A sírban talált díszítések és feliratok további tanulmányozása révén a kutatók mélyebb betekintést nyerhetnek ebbe a jelentős történelmi korszakba.
A felfedezés tovább erősíti a Királyok völgye mint régészeti lelőhely jelentőségét, és remélhetőleg további kutatásokat ösztönöz a térségben, amelyek még több titkot tárhatnak fel az ókori Egyiptom gazdag történelméből.