Julianne Moore megdöbbent: betiltották gyermekkönyvét az amerikai katonai iskolákban
Julianne Moore Oscar-díjas színésznő nemrégiben az Instagramon számolt be arról, hogy első gyerekkönyvét, a Freckleface Strawberry-t (Szeplős eper) betiltották az amerikai Védelmi Minisztérium iskoláiban. Ezek az intézmények olyan családok gyermekei számára biztosítanak oktatást, ahol a szülők tengerentúli katonai szolgálatot teljesítenek. A döntés már a Trump-adminisztráció idején született, és több más könyvet is érintett, amelyeket az iskolarendszerben „átvilágítás alá” helyeztek.
Moore könyve egy hétéves kislány történetét meséli el, aki nem szereti szeplőit, de idővel megtanulja elfogadni önmagát. A könyv, amelynek története részben önéletrajzi ihletésű, nagy sikert aratott, bestseller lett, és több folytatása is megjelent. A történetből később musical is készült.
A színésznő értetlenül áll a tiltás előtt, különösen annak fényében, hogy ő maga is a Védelmi Minisztérium fenntartása alatt működő iskolába járt Frankfurtban, mivel édesapja vietnámi veterán volt. Elmondása szerint felháborító, hogy a hozzá hasonló körülmények között felnövő gyerekek nem férhetnek hozzá egy olyan könyvhöz, amely éppen a másság elfogadásáról és az önértékelésről szól.
Moore szerint különösen sokkoló az eset, hiszen az Egyesült Államokban a szólásszabadság és a szabad önkifejezés alkotmányos jog, és nem gondolta volna, hogy egy ilyen ártalmatlan, gyerekeknek szánt könyv célkeresztbe kerülhet.
A tiltás tényére a PEN America irodalmi szervezet hívta fel a figyelmet, amely rendszeresen monitorozza az Egyesült Államokban zajló cenzúrázási eseteket. A jelentések szerint a Trump-adminisztráció több könyvet is kivont a Department of Defense Education Activity (DoDEA) intézményeiből, köztük a Becoming Nicole című kötetet is, amely Nicole Maines transznemű színésznő életéről szól.
Február 10-én a Védelmi Minisztérium egy hivatalos jegyzetben tájékoztatta az iskolák vezetőit, hogy kormányzati utasításra több könyvet is kivontak a tananyagból, illetve ezek felülvizsgálatát rendelték el. Bár a konkrét tiltási okokat nem részletezték, az érintett könyvek listáján több olyan mű is szerepelt, amely az identitás, az önelfogadás vagy a társadalmi sokszínűség témáival foglalkozik.
A döntés jelentős vitát váltott ki az Egyesült Államokban, különösen azok körében, akik szerint az ilyen lépések korlátozzák a gyerekek hozzáférését a különböző perspektívákhoz és élettapasztalatokhoz. Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a hasonló intézkedések, amelyek célja egyes politikai irányvonalak szerint „megkérdőjelezhető” vagy „érzékeny” tartalmak eltávolítása az iskolai könyvtárakból és tananyagokból.
Moore továbbra is kiáll könyve és annak üzenete mellett, és hangsúlyozza, hogy a történet célja az önelfogadás és az empátia elősegítése a gyerekek körében. A tiltás ellenére a könyv továbbra is széles körben elérhető az Egyesült Államokban, és a színésznő támogatói szerint ez csak még nagyobb figyelmet irányít azokra a kérdésekre, amelyeket a történet feldolgoz.
(A cikk az ign.com információi alapján készült)
A művészet & politika legfrissebb cikkei