Karikó Katalin hazatért: Közönségtalálkozó és táblaavatás Kisújszálláson
Karikó Katalin, Magyarország első női Nobel-díjasa, szombaton hazalátogatott Kisújszállásra, ahol egy nagyszabású közönségtalálkozón vett részt. A világhírű biokémikust és kutatótársait, Pardi Norbertet és Szabó Gábort nagy örömmel fogadta a város közössége. Az esemény során nemcsak személyes élményeit osztotta meg a hallgatósággal, hanem hivatalosan is felavatták a város új, egyedi tervezésű várostábláját, amely ezentúl hirdeti, hogy innen származik a Nobel-díjas kutató.
Új várostábla hirdeti Karikó Katalin nevét
A közönségtalálkozót megelőzően Szűcs Tamás polgármesterrel közösen avatta fel azt az egyedi várostáblát, amelyet Kisújszállás Város Önkormányzata és a Városvédő és -Szépítő Egyesület állíttatott. Az új tábla mostantól minden, Túrkeve, Ecsegfalva, Szolnok és Karcag felől érkező autós számára látható lesz, így emlékeztetve arra, hogy a település szülötte a világ egyik legnagyobb tudományos elismerésében részesült.
„Kisújszállás kutatója” ösztöndíj: Egy új lehetőség a fiatal tehetségeknek
A találkozó másik jelentős eseménye volt a Városi Ösztöndíj Alapítvány új programjának bejelentése. Karikó Katalinnal történt egyeztetés után az alapítvány neve mostantól „Kisújszállás kutatója” lesz, és évente egymillió forinttal támogat egy olyan nyertes pályázót, aki kisújszállási kötődésű vagy a városhoz kapcsolódó tudományos kutatómunkát végez. Az új ösztöndíjprogram célja, hogy segítse a helyi fiatalokat a tudományos életben való előrejutásban és inspirációt nyújtson számukra.
Vastaps és személyes történetek a közönségtalálkozón
A táblaavatás után a zsúfolásig megtelt Vigadó Kulturális Központ nagyterme fogadta Karikó Katalint és kutatótársait. Szűcs Tamás polgármester köszöntője után a közönség álló ovációval fogadta a tudóst, aki miután mindenkit helyfoglalásra intett, személyes élményeiről kezdett mesélni.
A közönség betekintést nyerhetett Karikó Katalin Nobel-díj átvételének történetébe, valamint a Stockholmban töltött tíz nap kulisszatitkaiba. A közvetlen és őszinte előadás során a biológus saját fotókkal illusztrálta útját a világ legnagyobb tudományos elismeréséig.
A találkozó második felében Monoki Kálmán moderálásával a három kutató a közönség előzetesen beküldött kérdéseire válaszolt. A tudományos témákban érkező kérdésekre könnyedén válaszoltak, ám amikor egy résztvevő azt kérdezte, mit kívánnának egy jó tündértől, mindhárman percekre elakadtak, és egymásnak adták a mikrofont, hogy gondolkodási időt nyerjenek.
„Ennyire nehéz kérdést még a tudóstársaiktól sem kaptak egy-egy konferencián” – hangzott el a humoros megjegyzés. Végül arra jutottak, hogy ha létezne egy jó tündér, akkor a legfontosabb kívánságuk a megértés lenne – hiszen ez elengedhetetlen a tudományos világban és a mindennapi életben is.
Karikó Katalin: „A tanárok szerepe óriási a kíváncsiság fenntartásában”
A közönségtalálkozón a fiatalok motiválásáról is szó esett. Karikó Katalin szerint „minden gyerek kíváncsi, nézi a világot maga körül, és keresi a választ”, azonban a szülők és a tanárok felelőssége óriási abban, hogy irányt mutassanak nekik a válaszok keresésében.
„Nem lexikális tudás kell, hanem inkább elgondolkodtatás. Valóban a célok megfogalmazása a fontos. Egy kisgyereknek, mint én általános iskolásként, kitűztem, hogy írok Linéről, és akkor az a lényeg, hogy az ember dolgozik efelé, beadja a pályázatát, így már ezzel elérte a célját, mert tanultam, miközben olvastam róla.”
A tudós szerint a tudás megszerzése és a célok elérése nem pusztán a vizsgák letételéből áll, hanem abból, hogy az ember érdeklődéssel és kitartással dolgozik saját fejlődése érdekében.
Több százan álltak sorba dedikálásra
A találkozó végén hatalmas sor alakult ki a dedikálásra várók között. Több százan szerették volna Karikó Katalin aláírását megszerezni, köztük egykori osztálytársai és ismerősei is, akikkel a tudós néhány szót váltott az aláírás közben.
Ez a hazatérés nemcsak egy egyszerű látogatás volt, hanem egy ünnepélyes és meghitt pillanat Kisújszállás történetében. Egy település, amely büszkén tekinthet világhírű szülöttjére, és amely mostantól nemcsak egy tábla, hanem egy ösztöndíjprogram révén is őrzi a nevét.
(A cikk elkészítéséhez a szoljon.hu információit használtuk)