A 19. században Carl Wunderlich német orvos 37 Celsius-fokban határozta meg az emberi test normál hőmérsékletét. Később ez az érték 36,6 fokra módosult, és sokáig világszerte elfogadott szabványnak számított. Azonban a legújabb kutatások szerint az átlagos testhőmérséklet ennél alacsonyabb lehet.
A Stanford Egyetem Orvostudományi Karának kutatói három évszázad hőmérsékleti adatait elemezve megállapították, hogy az átlagos testhőmérséklet folyamatosan csökken. A vizsgálatok szerint az átlagos testhőmérséklet évtizedenként 0,03 fokkal csökkent, ami összefüggésbe hozható a fertőző betegségek visszaszorulásával és az immunrendszer kisebb aktivitásával.
Egy 2019-es kaliforniai vizsgálatban a résztvevők átlagos testhőmérséklete 36,4 Celsius-fok volt. Hasonló eredményeket találtak a bolíviai tsimane törzs tagjainál is, ahol évente 0,05 fokos csökkenést figyeltek meg.
A kutatók szerint a testhőmérséklet változásának oka az életkörülmények javulása, beleértve a jobb táplálkozást, az orvosi ellátás fejlődését és a közegészségügyi intézkedéseket. Ezek a tényezők hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezetnek kevesebb energiát kell felhasználnia a védekezésre és a gyógyulásra, így az átlagos testhőmérséklet csökken.
Fontos megjegyezni, hogy az átlagos testhőmérséklet egyénenként és napszakonként is változhat. Általában reggel alacsonyabb, délután pedig magasabb értékeket mérhetünk. A 37,6 Celsius-fok hőemelkedésnek számít, míg a 38 fok feletti értékeket láznak tekintjük.
Összességében elmondható, hogy az emberi test átlagos hőmérséklete az elmúlt évszázadokban csökkenő tendenciát mutat, ami az életkörülmények és az egészségügyi ellátás javulásának tudható be.