A Parkinson-kórban szenvedő dán filmrendező, Lars von Trier gondozási központba került – közölte szerdán a produkciós cége.
A kortárs szerzői film egyik legnagyobb alakja, Von Trier több mint tizennégy nagyjátékfilmet rendezett, melyek gyakran nyugtalanítóak és erőszakosak.
„Lars jelenleg egy olyan gondozási intézményben tartózkodik, amely biztosítani tudja számára az állapotához szükséges kezelést és ellátást” – írta Louise Vesth, a Zentropa producere az Instagramon.
„Ez kiegészíti a saját otthoni ellátását. Lars a körülményekhez képest jól van” – tette hozzá, sajnálatát fejezve ki amiatt, hogy a dán sajtó találgatásai miatt kénytelenek „nagyon személyes információkat” megosztani.
Lars Von Trier 2022-ben hozta nyilvánosságra betegségét, amikor 66 éves lett. A rendező 2011-ben hatalmas felháborodást keltett a Cannes-i Filmfesztiválon tartott sajtótájékoztatóján a Melankólia című filmje kapcsán, amikor kijelentette, hogy náci, érti Adolf Hitlert, és „egy kicsit együtt érez” vele.
Azonnal kitiltották a fesztiválról, de filmje versenyben maradt, és főszereplője, Kirsten Dunst elnyerte a legjobb színésznő díját. Von Trier később bocsánatot kért kijelentéséért.
A rendező 2000-ben elnyerte az Arany Pálmát Cannes-ban a Táncos a sötétben című filmjével.
A négygyermekes alkotó egy időközben törölt 2023-as Instagram-bejegyzésében azt írta: „Ha szerencsém van, talán még néhány tisztességes film bennem van.”
Szeptemberben egy After című projektje 1,3 millió dán koronás (192 000 dolláros) támogatást kapott a Dán Filmintézettől (DFI) – derült ki az intézet által közzétett listából.
(A cikk a Guardian információi alapján készült)