MTI/Szerk. avatar
2025. február 12. /
,

Kohán György festménye visszakerült Magyarországra, de nem ez az igazi szenzáció, hanem amit a hátoldalán találtak

Kohán György egy korai, expresszív festménye, az Éneklő fiúk tért vissza az Egyesült Államokból Magyarországra. Az alkotás a gyulai Kohán Képtár gyűjteményébe került, ahová egy magyar származású család ajánlotta fel adományként.

A mű 1940-es években készült olajkarton, amelyet a festő egy ebédmeghívás alkalmával vitt ajándékba egy másik művésznek, aki a Dakó család rokonságába tartozott. A festmény közvetlenül Kohán Györgytől került a család tulajdonába.

Az alkotás 1962-ben, hivatalos kiviteli engedéllyel jutott ki az Egyesült Államokba, Dakó Sándor birtokába. Ő azt kérte fiától, hogy idővel juttassa vissza a művet Magyarországra, ennek nyomán indult el a mostani hazaszállítási folyamat.

A festmény hátoldalán a kicsomagoláskor egy vázlatos csendélet is előkerült, amely a művész korai munkásságának ritkán látott darabja.

Az Erkel Ferenc Múzeum gyűjteményében több mint 660 festmény és közel 2500 grafika található Kohántól, azonban az ilyen korai, expresszív korszakából származó művekből kevés van.

A festményt február 20-án egy időszaki kiállításon mutatják be a nagyközönségnek, amelyen Kohán György ritkán látott alkotásai is szerepelnek. A képtár állandó kiállításának részeként való elhelyezése még mérlegelés alatt áll, mivel a tárlat gyakran változik annak érdekében, hogy minél több műalkotást bemutathassanak.

A festmény hazaszállítását egy logisztikai cég ingyenesen vállalta.

Kohán György életműve

Kohán György 1910. február 22-én született Gyulán, és 1966. december 16-án hunyt el. Kossuth-díjas festőművész és grafikus, a hódmezővásárhelyi Tornyai Társaság alapító tagja.

Több mint 600 festménye és 2500 grafikája maradt fenn, amelynek jelentős része a gyulai Erkel Ferenc Múzeumhoz került, de alkotásai megtalálhatóak a Magyar Nemzeti Galéria, a Munkácsy Mihály Múzeum és a Tornyai János Múzeum gyűjteményeiben, valamint magángyűjteményekben is.

A legfrissebb képzőművészeti cikkek

Megosztás: