Cseh kutatók egy jelentős földalatti, meleg vizű tavat fedeztek fel Albánia déli részén, közel az albán-görög határhoz, a Vromoner régióban.
A felfedezés az Atmos nevű barlangrendszerben történt, ahol a gyógyvizes tó méretei lenyűgözőek: 138,3 méter hosszú, 42 méter széles, és a mérések szerint 83 350 hektoliter vizet tartalmaz. A kutatók szerint ez az egyik legnagyobb gyógyvizes földalatti tó a világon.
A barlangrendszert, amelyhez az Atmos mellett a Sulfur, Breska és Kobyla barlangok is tartoznak, már 2021-ben felfedezték, de a részletes feltérképezés anyagi támogatás hiánya miatt elhúzódott. A kutatást végző csoport végül egy alapítvány segítségével szerezte be a szükséges felszereléseket, és fejezte be a feltárási munkákat.
A kutatók figyelmét egy sziklás szakadék több mint száz méter mély üregéből kiáramló pára keltette fel, amelyet drónfelvételeken észleltek. Ezt a szakadékot Atmosnak nevezték el.
Amikor leereszkedtek a barlangba, több meleg vizes forrást találtak, amelyek vizei egy patakban egyesültek. A patak folyását követve bukkantak rá a nagy földalatti tóra.
A felfedezés jelentősége abban rejlik, hogy a tó mérete és gyógyvizes jellege egyedülálló. A kutatók szerint nagy valószínűséggel ez az egyik legnagyobb gyógyvizes földalatti tó a világon.
Az albán Riviéra egyre népszerűbb úti cél a turisták számára, és a régió elérhetősége is javul, mivel közvetlen charterjáratok indulnak Albániába a nyári szezonban.