Ezek az épületek születtek újjá a Budai Vár területén

A Budai Vár újjáépítését célzó munkálatok újabb szakaszhoz érkeztek. A korábbi felújítások, mint a Várkertbazár, a Főőrség, a Lovarda, a Szent István-terem és a Karmelita épülete után most újabb történelmi helyszínek nyerték vissza eredeti formájukat.

A Mátyás-templom mellett befejeződött az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épületének rekonstrukciója, amelyet a Belügyminisztérium vett birtokba. A Dísz téren teljesen újjáépült a korábban Hauszmann Alajos tervei alapján készült Vöröskereszt-székház, amely egy időben a Magyar Királyi Külügyminisztériumnak is otthont adott. Az épület helyreállítása után ide költözik a Miniszterelnöki Kabinetiroda.

A több mint 120 éves egykori Pénzügyminisztérium teljes rekonstrukción esett át. Az épület, amely Budapest egyik kiemelkedő neogótikus palotája, évtizedeken keresztül csonkán állt, mivel a második világháború során bombatalálat érte, majd a későbbi átalakítások során tovább veszített eredeti jellegéből.

A Vöröskereszt-székház teljesen megsemmisült a világháború után elrendelt bontás következtében, így azt teljesen újjá kellett építeni. A Karmelitával szomszédos épületbe februárban költözik a Miniszterelnöki Kabinetiroda.

A Budai Vár felújítása folytatódik, több helyszínen intenzív munkák zajlanak. Megújul a Budavári Palota, valamint az Alkotmánybíróságnak otthont adó József főhercegi palota és az egykori Honvéd Főparancsnokság épülete, amelyben a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kap helyet.

A palota újjáépítésével párhuzamosan zajlik a várkertek, sétányok és parkok helyreállítása. A Budavári Palota északi szárnyában 2026-ban palotatörténeti kiállítás nyílik.

Az újjáépítési munkálatok nemcsak építészeti jelentőségűek, hanem Budapest kulturális és turisztikai vonzerejére is hatással vannak. Az újjászülető közösségi terek építészeti látványosságokként és kulturális helyszínekként is funkcionálnak, hozzájárulva a főváros turisztikai vonzerejének növekedéséhez.

A legfrissebb építészeti cikkek

Megosztás: