Ian McEwan új regénye egy részben víz alá került jövőbeli Egyesült Királyságban játszódik
Ian McEwan legújabb regénye, amely egy olyan közel száz évvel a jövőben játszódó Egyesült Királyságot mutat be, ahol az ország alacsonyan fekvő területeit elöntötte az emelkedő tengerszint, idén jelenik meg.
A What We Can Know című mű szerzője szerint „tudomány nélküli sci-fi”, amelyben az volt a célja, hogy „a múlt, a jelen és a jövő időbeli határokon keresztül beszélgethessen egymással”.
A regényt kiadó Jonathan Cape (a Penguin Random House egyik leányvállalata) szerint McEwan új műve egy „mélyen emberi” alkotás, amely szembemegy a hagyományos műfaji besorolásokkal.
Egy elsüllyedt világ és egy eltűnt költemény nyomában
A történet 2119-ben játszódik, amikor Nagy-Britannia egy szigetekből álló ország lett, miután az emelkedő tengerszint elnyelte az alacsonyan fekvő területeket. A regény főhőse Tom Metcalfe, egy kutató a képzeletbeli South Downs Egyetemen, aki az archívumokban keresve egy rejtélyes nyomra bukkan: egy elveszett versre, amelyet 2014-ben egyszer felolvastak, de azóta senki sem hallotta.
Ez a felfedezés egy összekuszálódott szerelmi történet és egy rejtélyes bűntény szálait sodorja felszínre, amely mindent megváltoztat Tom számára, és megkérdőjelezi mindazt, amit azokról az emberekről hitt, akiket jól ismert.
McEwan: Mit tudhatunk meg a múltról, egymásról és a jövőről?
McEwan szerint a regény a történelemről és annak megismerhetőségéről szól:
„Életünket a holtak és a még meg nem születettek között éljük. A halottakról valamennyit tudunk, de nem annyit, mint gondolnánk. A jelenről heves vitákat folytatunk. A jövő nemzedékei számunkra felfoghatatlanok, mégis aggaszt, hogy mit hagyunk rájuk. Amikor majd visszatekintenek ránk, vajon mit fognak gondolni? Hogyan értékelik majd azt a megfogyatkozott világot, amelyet rájuk hagytunk? Talán irigyelni fognak minket.”
A szerző úgy fogalmazott, hogy a könyvben egy rejtélyes küldetés, egy bűntény, bosszú, hírnév, egy bonyolult szerelmi viszony, mentális betegség, a természet és a költészet iránti szeretet kapott helyet. A regény azt vizsgálja, hogyan maradunk életben és alkalmazkodunk a természetes és az ember okozta katasztrófák közepette.
Ian McEwan életműve és elismerései
Ian McEwan eddig 17 regényt publikált, köztük olyan világsikerű műveket, mint az Atonement (Vágy és vezeklés), Enduring Love (Kitartó szerelem) és On Chesil Beach (A Chesil-parton). Legutóbbi regénye, a Lessons, amelyet a Guardian kritikusa „együttérzőnek és lírainak” nevezett, szintén nagy elismerést kapott.
McEwan 1998-ban elnyerte a Booker-díjat Amsterdam című regényéért, emellett két novelláskötetet is írt:
- First Love, Last Rites, amely elnyerte a Somerset Maugham-díjat,
- In Between the Sheets.
Új regénye a What We Can Know izgalmas és gondolatébresztő utazásnak ígérkezik a történelem, a jövő és az emberi kapcsolatok rejtélyes világában.