A Szerk. avatar
2024. december 18. /
, ,

Kukorelly Endre: Az optimizmus hülyeség, hosszú távon halottak vagyunk

Kukorelly Endre, a József Attila-díjas író, költő, újságíró és kritikus a „Reggeli személy” műsorában a kultúra jelenlegi állapotát siralmasnak nevezte.

Véleménye szerint a kortárs kultúra presztízse zuhanórepülésben van, a társadalom elhanyagolja és nem tartja elég érdekesnek vagy fontosnak. A kultúra pária helyzetbe került, és eltűntek azok a terek, amelyekből építkezni lehetne.

Kukorelly szerint ez egy komoly társadalmi jelenség, amely visszahúzódással, begubózással jár: mindenki saját magát helyezi előtérbe, arra törekedve, hogy elismerést kapjon, miközben elkerülik a kortárs művészeti eseményeket, például egy festő kiállításának megnyitóját.

Az író külön kiemelte a kulturális intézmények megszűnését, például a József Attila Kör, az FMK és az Almássy téri Szabadidőközpont bezárását, amit nagy veszteségnek tart. Bár elismeri az internet pozitív hatását, szerinte az online térből hiányzik a személyesség, amely elengedhetetlen a kultúra és a művészet megéléséhez.

Kukorelly kritikája szerint a nem-olvasás is súlyos problémává vált. Az, aki nem olvas, egy idő után nem is tud olvasni: az egyszerű szöveget még megérti, de Tolsztoj művei már „ledobják”. Az értelmiség egy része fel sem fogja ennek a problémának a súlyosságát. Az emberek gyakran azzal védekeznek, hogy nincs idejük olvasni, amire Kukorelly csak felteszi a kezét. Ezt a helyzetet nem kizárólag a hatalom hibájának tartja, bár elismeri, hogy az részrehajló és pária helyzetben tartja a kultúrát.

A beszélgetésben Kukorelly hiányolta az irodalmi műsorok jelenlétét az állami rádióból, valamint a korábban jelentős eseménynek számító Pécsi Országos Színházi Találkozót. Emellett egykori ikonikus dalszöveget idézett a Bródy/Szörényi párostól: „Miért hagytuk, hogy így legyen?” – ezzel is utalva a kultúra hanyatlására.

Zárásként az író elmesélte, hogy bár Mészöly Miklós alkati optimistának nevezte őt, Kukorelly nem ért egyet ezzel. Saját bevallása szerint az optimizmus „hülyeség”, hiszen „hosszú távon halottak vagyunk”. Ennek ellenére szeretné magából a pozitivitást sugározni, még akkor is, ha a körülmények nem adnak erre okot.

Minderről Kukorelly Endre a klubrádióban beszélt, a teljes interjút itt hallgathatod meg.

A legfrissebb irodalmi cikkek

Megosztás: