+ Zene

Nick Cave bemutatta Budapesten az Uram, kegyelmezz című titokzatos művet

Nick Cave

A Nick Cave & the Bad Seeds az elmúlt három évtizedben számos alkalommal lépett fel Magyarországon (kétszer a Sziget fesztiválon is).

Nick Cave ausztrál énekes-dalszerző (jobb) Shane MacGowan ír énekes, dalszerző, a Pogues frontemberének temetésén az írországi Nenaghban 2023. december 8-án. Shane MacGowan 65 éves korában 2023. november 30-án halt meg, miután egy ideje már kórházban kezelték agyvelőgyulladással. MTI/EPA

Képregény jelent meg magyarul Nick Cave-ről az ausztrál származású világhírű rockzenész, és csapata, a Bad Seeds október 13-i budapesti koncertjére időzítve.

Az Uram, kegyelmezz című képregény Reinhard Kleist világhírű német grafikus, képregényrajzoló félig biográfiai, félig mítoszteremtő elemekkel tűzdelt műve – olvasható a kiadó Troubadour Books közösségi oldalán.

A kötet bemutatója a Nick Cave & the Bad Seeds Spoartarénába szervezett koncertje előtt egy nappal, október 12-én 17 óra 30 perckor volt a fővárosi Nemdebárban Csordás Dániel illusztrátor és képregényrajzoló, Pritz Péter, a képregény fordítója, valamint György Zoltán, a Troubadour Books Kiadó képregényszakosztálya, a Troubadour Comics vezetője részvételével.

A róla szóló képregényről maga Cave is elismerően nyilatkozott, mondván: „Féligazságok és teljes kitalációk füzére, de mégis közelebb áll az igazsághoz, mint bármelyik biográfia”.

Az október 12-i eseményen a másnapi koncertre Nick Cave zenéivel lehetett hangolódni, Dj Láthatatlannal.

A Nick Cave & the Bad Seeds tizennyolcadik stúdióalbuma, a Wild God augusztus végén jelent meg; az új anyaghoz kapcsolódó turné szeptemberben indult Németországban; a budapesti a koncertsorozat tizedik állomása.

Nick Cave pályafutása a Boys Next Door nevű gimnáziumi punkzenekarban indult Ausztráliában, majd a Birthday Partyban folytatódott a nyolcvanas évek elején. A székhelyét Londonba áthelyező együttes felbomlása után az énekes-dalszerző 1983-1984 fordulóján alakította meg a Nick Cave & the Bad Seedst, 1984-ben jelent meg From Her to Eternity címmel a bemutatkozó stúdióalbum.

Cave és zenekara újraértelmezte a bluest, a gospelt és a countryt, és ezeket sajátos sötét és artisztikus keretbe helyezte. A menet közben számos tagcserén átesett zenekar a nyolcvanas években egy ideig Berlinben működött.

A kilencvenes évek legelején a dalszerző – aki sikeresen szakított korábbi drogfüggőségével – Sao Paolóba költözött, ott készült a The Good Son című album (1990), majd következett az 1997-es The Boatman’s Call, amelyet Nick Cave és a brit dalszerző-énekesnő, PJ Harvey rövid románca inspirált.

A már hosszú ideje az angliai Brightonban élő Cave a 2000-es és a 2010-es években is kiváló lemezeket jelentetett meg, miközben két anyag erejéig Grinderman néven garázsrockos mellékzenekart is alakított.

Számos filmzenét (A préri urai, Távol az emberektől, Gyilkos nyomon), regényeket írt (És meglátá a szamár az Úrnak angyalát; Bunny Munro halála – mindkettő magyarul is megjelent), a közelmúltban pedig egy vele készült interjúkötet is napvilágot látott, amely Hit, remény és vérontás címmel szintén olvasható már magyarul.

A Nick Cave & the Bad Seeds az elmúlt három évtizedben számos alkalommal lépett fel Magyarországon (kétszer a Sziget fesztiválon is), legutóbb 2018 júniusában járt itt, szintén a Sportarénában.

A legfrissebb zenei hírek

Népszerűek

To Top