+ Tudomány

Egy törvényszéki orvos leírta döbbenetes eseteit

Boxho

Boxho szerint a szakmája krónikusan alulfinanszírozott: az elmúlt 20 évben felére csökkent a szakmában dolgozók száma…

Egy farmon dolgozó lányt disznók falnak fel. Egy járókelő torkát elvágja egy fűnyíró pengéje, miután az egy kőhöz csapódik. Egy nő 13 golyót lő apja alvónak tűnő testére, de felmentik a gyilkosság vádja alól, mivel az apa három órával korábban aneurizmában hunyt el.

Ilyen és ehhez hasonló miniatűr tragédiák töltik meg Philippe Boxho belga törvényszéki orvos könyveinek lapjait, és magyarázzák, miért foglalják el az ő bestsellerei az első három helyet a francia ismeretterjesztő könyvek listáján. Ezek a történetek egyszerre hátborzongatóak és fekete humorral átitatottak, de leginkább azért népszerűek, mert igazak.

„Ha regényt írnék, korlátozna az, amit az emberi képzelet elbír,” mondta a korábban orvosszakértőként dolgozó, mára sikeres íróvá vált Boxho a Guardiannek adott interjújában. „De én olyan dolgokról írok, amik valóban megtörténtek, és néha az igazság elképzelhetetlenebb, mint bármi, amit kitalálhatnánk.”

Trilógiája, amely évente egy-egy új kötettel bővül, és hamarosan eléri az egymillió eladott példányszámot, részletes orvosi leírásokat tartalmaz arról, hogyan boncolja fel és vizsgálja meg a holttesteket, hogy kiderítse, mi történt velük. A könyvekben szó esik arról is, hogyan bomlanak le a testek: rothadnak, mumifikálódnak, vagy „szappanosodnak” (amikor a holttest szappanszerű anyaggá alakul) ha túl sokáig maradnak érintetlenül, valamint arról, hogyan segíthetnek a legyek és a nyüvek a halál időpontjának meghatározásában.

Az első kötet, Les Morts Ont La Parole (A halottak beszélnek), figyelmeztetéssel jelent meg: „Érzékeny lelkek tartózkodjanak tőle.” Boxho azonban sosem a sokkolás céljával írt. Több mint 2500 boncolást végzett el, és 59 évesen, Liège városából származó veterán törvényszéki orvosként azért kezdett írni, mert úgy érezte, szakmáját széles körben félreértik.

A könyvek nagy része a népszerű tévésorozatok, például a CSI és a Silent Witness által terjesztett mítoszok cáfolatával foglalkozik. Bár egy hajszál a bűnügyi helyszínen előrelendítheti a nyomozást, ritkán oldja meg az ügyet. „Harminc év alatt mindössze három ilyen esetet ismertem,” írja. Az ujjlenyomatok többsége haszontalan, különösen olyan országokban, mint Belgium és Franciaország, ahol nincs átfogó adatbázis. A törvényszéki orvosok pedig közel sem olyan elegánsak, mint ahogy gyakran ábrázolják őket: védőruházatot viselnek, amiben inkább hasonlítanak a Michelin-babára.

Boxho szerint a szakmája krónikusan alulfinanszírozott: az elmúlt 20 évben felére csökkent a szakmában dolgozók száma, és Belgium csupán a halottak 0,2%-án végez boncolást, ami alacsonyabb az európai átlagnál. „Úgy gondoltam, ha elmagyarázhatom, mit is csinálunk valójában, az segíthet politikai támogatást szerezni a szakmámnak,” mondta.

Miután egy francia nyelvű belga műsorban podcastot készített, a Kennes kiadó megkereste, hogy írjon könyvet. Eleinte nem volt biztos magában: „Mindig meséltem a történeteimet a hallgatóimnak, de nem tudtam, hogy képes vagyok-e írni.”

Úgy döntött, némi kreatív szabadságot enged magának, hogy az esetei ne olvashatóak legyenek pusztán rendőrségi jegyzőkönyvként, és fiktivizált néhány részletet, hogy ne fedje fel az áldozatok és elkövetők kilétét. A névtelenség megőrzése érdekében barátai neveit használta. „De az alapvető tények és az esetek megoldása mindig igaz.”

Egy különösen emlékezetes történet egy férfiról szól, aki annyira eltökélten akart véget vetni életének, hogy egyszerre két módot is megpróbált: felakasztotta magát és fejbe lőtte magát. A lövés azonban félresikerült, és elvágta a kötelet a nyaka körül. A visszacsapódás miatt a férfi fejjel a földre zuhant, és koponyatörésben halt meg.

Az első könyv 2022-ben jelent meg, szerény 5000 példányban. Azóta több mint 270 000 példányt adtak el belőle. Az idei augusztusban megjelent harmadik kötet, La Mort en Face (Szembenézés a halállal) kiadása alkalmából egy charleroi könyvesbolt éjféltől reggel fél hétig nyitva tartott, és ezrek álltak sorban dedikálásért. A könyvet 20 nyelvre fordítják le, és három kiadó is versenyben van a brit kiadási jogokért.

Boxho három okot nevezett meg könyvei népszerűségére: „Az emberek szeretik az igaz történeteket, ezek a történetek elég rövidek, és humorral mesélem el őket. A halál nem mindig szomorú.” Szerinte a humor és a cinizmus bizonyos foka elengedhetetlen a szakmájában való boldoguláshoz.

Mielőtt az orvosi pályát választotta volna, Boxho pap szeretett volna lenni. De soha nem nézett vissza. „Ha patológus vagy, és folyton elájulsz a halottak láttán, talán érdemes lenne más szakmát választanod,” mondta. „Amikor látok egy holttestet, azt gondolom: ó, milyen érdekes. Egy kicsit különleges vagyok ilyen szempontból.”

(Az írás a The Guardianban megjelent Philip Oltermann-cikk alapján készült)

A tudomány legfrissebb hírei

Népszerűek

To Top