+ művészet & politika

Ők kapták idén augusztus 20 állami kitüntetéseit

augusztus 20

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára és Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár augusztus 20-a alkalmából.

Az Állami Népi Együttes előadása az állami kitüntetések átadásán a Pesti Vigadó dísztermében 2022. augusztus 19-én. Az ünnepségen augusztus 20. alkalmából adományozható állami kitüntetéseket és a Népművészet mestere díjakat adtak át. MTI/Szigetváry Zsolt
Keresés a weben

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára és Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár augusztus 20-a alkalmából állami elismeréseket adott át pénteken a Pesti Vigadóban.

MAGYAR ARANY ÉRDEMKERESZT (polgári tagozat) kitüntetésben részesült:

ALMÁSINÉ KANYÓ KLÁRA, a Néprajzi Múzeum gazdasági igazgatója;

DR. ARNÓTH ZOLTÁN klarinétművész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézete Fafúvós hangszerek Tanszékének adjunktusa, a pécsi Pannon Filharmonikusok klarinét szólamvezetője;

ÁRVA-NAGY SÁNDORNÉ, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum felnőttoktatási vezetője;

BOROSS SÁNDOR FERENC, a Bihari János Kulturális Egyesület elnöke;

BÓTA GÁBOR újságíró, színházkritikus, műsorszerkesztő;

BUZÁS MIKLÓS, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főépítésze, épület- és területfenntartási igazgatója;

CSÁKY MÁRIA MAGDALÉNA táncpedagógus, az oroszlányi Bakfark Bálint Alapfokú Művészeti Iskola táncművészeti vezetője;

FORJÁN ZSOLT, Csenger város polgármestere;

GAÁLNÉ KALYDY DÓRA könyvtáros, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központjának általános főigazgató-helyettese;

GAJDÓ TAMÁSNÉ DR. GŐDÉNY ANDREA, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- és Óvóképző Kara Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszékének adjunktusa;

GIDÓFALVY ATTILA zenész, zeneszerző, a Beatrice alapító tagja, a Karthago zenekar billentyűse és a Lord együttes volt tagja;

GRÁCZOLNÉ UGRON ÁGNES EDIT, a Nemzeti Táncszínház Nonprofit Kft. gazdasági vezetője;

DR. HANÁK LÁSZLÓ vegyészmérnök, a Pannon Egyetem Mérnöki Kar Bio-, Környezet- és Vegyészmérnöki Kutató-Fejlesztő Központja MOL Ásványolaj- és Széntechnológiai Intézeti Tanszékének egyetemi docense;

DR. HÁSZ-FEHÉR KATALIN irodalomtudós, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézete Magyar Irodalmi Tanszékének egyetemi docense;

JÓZSA JUDIT kerámiaszobrász, művészettörténész, a Józsa Judit Művészeti Alapítvány elnöke;

DR. KOVÁCS TIBOR történész, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Gyűjteményének igazgatója;

LADJÁNSZKI LÁSZLÓ énekművész, a Nemzeti Énekkar szólóénekese;

MOLNÁR SÁNDOR, a Magyar Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteményének intézményvezetője;

MURÁNYI JUDIT balettmester, a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművészképző Intézete Klasszikus Balett Tanszékének mesteroktatója;

NÉMETH KRISTÓF színművész, a Fórum Színház igazgatója;

NYILAS ILONA film- és fotóművész, alkotóművész, művészetpedagógus;

DR. PALLOS LAJOS régész, történész, numizmatikus, a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának szakmuzeológus tárigazgatója, a Magyar Numizmatikai Társulat elnöke;

PÁZMÁNY KAROLINA ÁGNES pedagógus, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Anyanyelvi, Művészeti és Egyházzenei Tanszékének oktatója;

RÁDULY MIHÁLY jazzfuvolista, szaxofonos, a Syrius együttes és a Pege Aladár Qartett egykori tagja;

REMÉNYI ÁGNES, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar brácsaművésze;

SOLTI CSABA balettművész, a Miskolci Balett és a Miskolci Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnázium balettmestere;

SZÁNDUNÉ UJSZIGETI GABRIELLA, a Békéscsabai Szakképzési Centrum Kós Károly Technikum és Szakképző Iskolájának nyugalmazott igazgatója,

DR. TAMÁS EDIT, a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumának igazgatója;

TASNÁDI EDIT turkológus, műfordító, a Magyar-Török Baráti Társaság alapító tagja, alelnöke, a Magyar Rádió egykori Török Szekciójának munkatársa, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és az Ankarai Egyetem Hungarológiai Intézetének volt oktatója;

VARGÁNÉ VOJNÁR KATALIN, a Tatabányai Szakképzési Centrum Mikes Kelemen Technikum és Szakgimnáziumának igazgatója;

VELENYÁK JÁNOS, a Miskolci Szakképzési Centrum Bláthy Ottó Villamosipari Technikumának igazgatója;

ZSURKI ATTILA, a Magyar Nemzeti Múzeum gazdasági igazgatója.

MAGYAR EZÜST ÉRDEMKERESZT (polgári tagozat) kitüntetésben részesült:

BÁNKY ESZTER bábszínész, a Budapest Bábszínház rendezőasszisztense;

BENCSIKNÉ KOCSIS ESZTER mesterpedagógus, a Szolnoki Szakképzési Centrum Damjanich János Szakképző Iskola és Kollégium igazgatóhelyettese;

BODÓ BEÁTA, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Újbudai Szakiskola és Szakképző Iskola igazgatóhelyettese;

CHERNAKOVA OLGA címzetes magántáncosnő, a Magyar Állami Operaház-Magyar Nemzeti Balett balettmestere;

DÉVALDNÉ OROSZ BEATRIX ANITA, a Szerencsi Szakképzési Centrum Tokaji Ferenc Technikum, Szakgimnázium és Gimnázium igazgatóhelyettese, oktatója;

DR. DÓBÉNÉ CSERJÉS EDIT, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikumának oktatója;

ERŐSNÉ DR. MATÁN ESZTER házi gyermekorvos;

FARKAS MIKLÓS magasépítő mérnök, a csengeri Pallér-2 Kft. Építésziroda tervező szakmérnöke;

FERENCZYNÉ TAKÁTS KATALIN, a Győri Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Technikum és Kollégiumának igazgatóhelyettese;

FRITZ MIHÁLY szobrász- és éremművész, a szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum volt művésztanára;

GERGELY ISTVÁN kosárfonás-szakértő, a Nemzeti Művelődési Intézet segítő mentora;

HARTYÁNYI JUDIT karnagy, művésztanár, a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének elnökségi tagja, a székesfehérvári “Zenei Nevelésért” Alapítvány Kuratóriumának elnöke, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Karmester és Karvezetés Tanszékének volt oktatója, a Magyar Kodály Társaság korábbi társelnöke;

HETÉNYI NORBERT, a szombathelyi Café 5 Vendéglátó és Szolgáltató Kft. ügyvezetője;

IGALINÉ BÜTTNER HEDVIG ének- és zenetanár, a zuglói Hunyadi János Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskola Hunyadi Nagykórusának karnagya;

IRHÁZI EMŐKE, a Ceglédi Szakképzési Centrum Unghváry László Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskolájának igazgatóhelyettese, oktatója;

JOÓ EMESE etnográfus, muzeológus, múzeumpedagógus, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főmuzeológusa;

KÁRPÁT ILDIKÓ, a Magyar Nemzeti Múzeum visegrádi Mátyás Király Múzeumának gazdasági vezetője;

KISS BALÁZS PÉTER Népművészet Ifjú Mestere díjas táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes tagja;

Dr. KISS KATALIN karnagy, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének nyugalmazott egyetemi docense;

KONCZ PÉTER táncművész, a Pécsi Balett magántáncosa;

KOVÁCS ATTILA FERENC, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar nagybőgőművésze;

KÖNYÖT DÁVID SÁNDOR, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ artistaművésze;

KURUCSAI-NÉMETH ESZTER táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes tagja;

NAGY GÁBOR FERENC népzenész, a makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum néprajzkutató muzeológusa;

NASZÁK ISTVÁN, a tatai Eötvös József Gimnázium és Kollégium tanára;

PAGONYNÉ MEZŐSI MARIETTA mesterpedagógus, a szentgotthárdi Vas Megyei Szakképzési Centrum III. Béla Technikum és Kollégiumának korábbi igazgatóhelyettese, a Vas Megyei Szakképzési Centrum Hefele Menyhért Szakképző Iskolájának nyugalmazott mérnöktanára;

PÓSER ANTAL IMRE, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Verebély László Technikumának testnevelő tanára;

SIPOS IMRE színművész, rendező, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház prózai tagozatának vezetője;

SZELECZKY ILDIKÓ, a Vendégvárás Művészete Egyesület alapító elnöke;

DR. TEMESVÁRI TAMÁS fizikus, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Kar Fizikai Intézete Elméleti Fizikai Tanszékének tudományos főmunkatársa;

TESZÁREK CSABA, a Budapest Bábszínház művésze;

TORDAI ZOLTÁN előadóművész, a Tordai Zoltán Quintett alapító prímása;

TÖRÖK FERENC artistaművész, a Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnázium, Gimnázium, Technikum és Alapfokú Táncművészeti Iskola tanára;

UNGÁR ISTVÁN szaxofonos, az Ungár zenekar vezetője;

ÜRMÖS SÁNDOR FERENC, a Magyar Állami Népi Együttes cimbalomművésze;

VÁRADI GÉZA klarinét és szaxofon előadóművész, a Tordai Zoltán Quintett szóló klarinétosa;

VASS KRISZTIÁN író, újságíró, a Szabad Föld hetilap Zöld Föld rovatának alapítója;

VÍGH LÁSZLÓ hangosító, hang- és fénytechnikus, a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. műszaki csoportvezetője,

DR. ZSIGMOND GÁBOR történész, közgazdász, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese.

MAGYAR BRONZ ÉRDEMKERESZT (polgári tagozat) kitüntetést kapott:

ARADI IMRE, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színművésze;

ARATÓ ANDREA, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház súgója;

BENKŐ MÁRTA, a Pécsi Nemzeti Színház közönségszervezője;

FÓRIZSNÉ URBÁN KRISZTINA, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Ybl Miklós Építőipari Technikum és Szakképző Iskolájának oktatója;

FRANKÓ RÉKA LILLA, a gödöllői Művészetek Háza kulturális szervezője, a Duna Színház és a Hangjegy Színház rendezvényszervezője;

KOVÁCS KÁROLY csellista, a Starlight Duo alapítója;

KOVÁCS MENYHÉRT, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Műhelyházának lakatosa;

KROKKER ANDRÁS, a Győri Balett világosítója;

MAKA GYULA színész, műsorvezető, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ – Fővárosi Nagycirkusz műsorvezetője;

MAURER MILÁN táncművész, a Frenák Pál Társulat tagja;

PAP JULIANNA BERNADETT hímző népi iparművész, a Matyó Népművészet Egyesület elnöke;

POVÁZSAY BENCE vállalkozó, turisztikai szakember, a szarvasi Turul Kisvendéglő tulajdonos-üzletvezetője;

SZEKERES TAMÁS, a Hangjegy Színház ügyvezető igazgatója;

SZÉKELYHIDI GYÖRGYI, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Támogatott Kutatócsoportok Irodája Pénzügyi Osztályának vezetője.

PAULER GYULA-DÍJBAN részesült:

BALOGH BÉLA, Románia Nemzeti Levéltára Máramaros Megyei Igazgatóságának nyugalmazott főlevéltárosa.

MÓRA FERENC-DÍJAT vehetett át:

NAGYNÉ BATÁRI ZSUZSANNA néprajzkutató muzeológus, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum tudományos és ismeretátadási igazgatója;

DR. RATKÓ LUJZA néprajzkutató, a Jósa András Múzeum- Sóstói Múzeumfalu muzeológusa.

BÁNFFY MIKLÓS-DÍJBAN részesült:

HAJNAL EDIT közművelődési szakember, a békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese;

HEMRIK LÁSZLÓ, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum múzeumpedagógiai osztályvezetője;

KOVÁCS NORBERT a Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett, Népművészet Ifjú Mestere-díjas az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület néptáncosa, néptáncoktatója;

BESSENYEI GYÖRGY-DÍJAT kapott:

ASZTALOSNÉ KOCSIS ENIKŐ, a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár nyugalmazott intézményvezetője;

DR. BALÁZSI KÁROLY nyugalmazott főiskolai tanár, közösségfejlesztő;

FEKETE-DOMBI ILDIKÓ, az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum ügyvezető igazgatója;

ELEKES GYULA közművelődési szakember, az Udvarhely kultúrájáért Egyesület elnöke;

MATYASOVSZKY MARGIT, a Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatója.

CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY-DÍJBAN (egyéni) részesült:

WIEGMANN ALFRÉD nyugalmazott rendező, szerkesztő.

CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY-DÍJBAN (közösségi) részesült:

GÖMÖRI KÉZMŰVESEK TÁRSULÁSA;

TISZA TÁNCEGYÜTTES MŰVÉSZETI EGYESÜLET.

MARTIN GYÖRGY-DÍJAT kapott:  

FÁBIÁN ÉVA népdalénekes, mesemondó, népzene pedagógus, az Óbudai Népzenei Iskola népi énektanára;

FEKETE ANTAL “PUMA” nyugalmazott néptáncművész, népzenész, népzenegyűjtő, szabadfoglalkozású zenész és hangszerjavító;

SZTANÓ HÉDI néprajzkutató, filmrendező, bibliográfus, a Hagyományok Háza Martin György Médiatár Hang- és mozgóképtár nyugalmazott munkatársa;

TÜREI LENGYEL LÁSZLÓ néprajzi gyűjtő, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány munkatársa.

A NÉPMŰVÉSZET IFJÚ MESTERE kitüntetésben részesült:

CSONKA BALÁZS népi tamburaművész és harmonikaművész, a Kroó György Zene- és Képzőművészeti Iskola tanára;

GÉCZY MARGIT népi kézműves, takács;

IRIMIÁS LÁSZLÓ gulyás, ostorkészítő, a Kis-Sárrét pásztorművészetének újraélesztője;

SZÁMFIRA MÁTÉ néptáncoktató, és SZÁMFIRA-NAGY ZITA néptáncos, a szegedi Gábor Dénes Technikum és Szakgimnázium igazgatóhelyettese;

VEREBÉLYI BALÁZS hímző, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem ügyintézője.

SZINNYEI JÓZSEF-DÍJAT vehetett át:

HUBERT GABRIELLA, az Evangélikus Országos Gyűjtemény nyugalmazott igazgatója, irodalom- és könyvtörténész;

KEVEHÁZI KATALIN, a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtár főigazgatója.

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top