+ Film

Keleti nyitás? – A kínai hivatalos média hallgat az első női kínai Oscar-díjról

Dél-Koreában ünneplik Jun Ju Dzsung (Youn Yuh-jung) történelmi Oscar-győzelmét, Kínában azonban nem adott hírt a hivatalos média Chloé Zhaónak az amerikai filmakadémia vasárnap este megrendezett 93. díjátadó ceremóniáján aratott sikeréről.

A dél-koreai Jun Ju Dzsungnak a legjobb női mellékszereplő Oscar-díját ítélték oda a Minari című filmben nyújtott játékáért. Jun az első koreai színésznő, aki Oscar-díjat nyert.

„Olyan ez mint egy régóta várt eső azok számára, akik nehéz időket élnek meg a koronavírus-járvány közepette”

– írta közleményében a kormányzó Demokrata Párt, megjegyezve, hogy a film „újabb történelmet írt” Bong Dzsun Ho dél-koreai rendező Élősködők című filmjének tavalyi győzelme után. Hozzátette:

„Jun játéka világszerte megérintette a közönség szívét és mély nyomott hagyott maga után”.

Az ellenzéki Népi Erő Párt ugyancsak gratulált a 73 éves színésznő győzelméhez. Mint fogalmaztak, Jun sikere és a színészet iránti elkötelezettsége nagyon sok koreai embernek ad

„energiát és életerőt a jelenlegi nehézségek átvészeléséhez”.

Mindeközben a kínai hivatalos média eddig nem adott hírt arról, hogy a kínai származású, de az Egyesült Államokban élő Chloé Zhao A nomádok földje című alkotása nyerte el vasárnap a legjobb film díját és Zhao lett a második nő, aki átvehette a rendezői Oscart. Zhao egyúttal az első színes bőrű nő, aki ebben a kategóriában győzni tudott.

A hallgatás mellett a Zhao győzelmével kapcsolatos posztokat, hashtageket, beszélgetéselőzményeket és keresési lehetőségeket is törölték, illetve blokkolták a közösségi platformokról, applikációkon.

Mindettől függetlenül a 39 éves rendező győzelmének híre terjed a kínai interneten a felhasználók és bloggerek révén.

Két órán át akadályozták vasárnap éjjel a kínai hatóságok a Los Angeles-i díjátadó közvetítését Zhao New York-i alma matere szervezésében Sanghajban: a rendezőnő hívei a YouTube-on egy bárban akartak követni a rendezvényt, ám a főszervező Kevin Ke VPN szolgáltatását blokkolták.

„Megszakították a VPN-t”

– közölte Ke, hozzátéve, hogy WeChat szolgáltatását is blokkolták, amikor vasárnap Zhaót méltatta.

Kínában még március első felében törölték A nomádok földjével kapcsolatos tartalmakat az internetről, miután Zhaót „Kína bemocskolásával” vádolta meg néhány helyi felhasználó egy 2013-as interjúja miatt.

A lépést megelőzően néhány nappal a kínai sajtó még elismerően beszélt Zhaóról, mint a történelem első ázsiai nőjéről, aki elnyerte a legjobb rendezőnek járó Golden Globe-díjat. Az állami média „Kína büszkeségének” nevezte a rendezőt és hirdette a mozi április 23-ra tervezett bemutatóját.

A premier elmaradt és azóta sem volt hivatalos bejelentés az esetleges bemutatásával kapcsolatban.

1 hozzászólás

1 hozzászólás

  1. Gyzoltan szerint:

    Bízzunk benne!
    Bízzunk benne, hogy a rákfene liberalizmus, meg a rohadó, rothadt demokrácia véget vet Kína, már-már az USA-t veszélyeztető, rohamos fejlődésének…
    Az erősen prostituálódott „filmművészet” már régen eladta magát a politika zúg-piacán, csakúgy mint az egész, a kultúra fogalmába tartozó, azt felölelő tevékenység, jelenség, vagy akár a média is…
    A liberális terror nem tűr ellentmondást, szembenállást, kirekesztő volta miatt, nem elhallgattat, hanem kizárja a megjelenés lehetőségét is…
    Az egyén véleményszabadsága csak papíron létezik, a cenzorárlás részben automatikus, részben szerkesztőségi, avagy „külső” ráhatásra következik be…
    Ennek részben ellentmondani látszik bejegyzéseim, nem éppen szolid, kritikai felvetései, de ezzel magam is a megtévesztő látszatot szolgálom, hivatkozási alap lehetek, hogy lám, nálunk, még ilyen írások is megjelenhetnek…
    -no igen, arra is volt példa, hogy csak ideig-óráig, majd 1-2 nap után törölték a bejegyzést…
    A valós valóság feltárása nem jöhet divatba, nem lehet trend, általában nem tűrt, tiltott!

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top