+ Film

Magyar színésznő fia volt az egyiptomi filmgyártás úttörője

Az egyiptomi filmgyártás egyik úttörőjéről, a félig magyar Széfeddin Sefket életútjáról szóló dokumentumfilm ősbemutatóját tartják vasárnap a rendező szülővárosában, Kolozsváron, a Filmtettfeszten.

A Sefket rejtély című 55 perces dokumentumfilmet Maksay Ágnes rendezte, és a kolozsvári VideoPontes Stúdió készítette a Magyar Média Mecenatúra támogatásával.

A rendező elmondta: Széfeddin Sefket Tibor Kolozsváron született 1913-ban, Ahmed D. Dzselaleddin bejnek, a török szenátus titkárának és Incze Gabriella kolozsvári színésznőnek az elsőszülött fiaként. Csodagyereknek tartották. Ötévesen közölte első versét a kolozsvári Ellenzékben. A két világháború között a kolozsvári magyar zenés színház munkatársaként és újságíróként dolgozott, és filmes pályáját is magyarul kezdte: ő írta a Kalotaszegi Madonna regényt, majd az ebből készült film forgatókönyvét. Kolozsvár és Budapest után 1947-ben Kairóba költözött, és míg új hazájában sikert sikerre halmozott, nevét szülőföldjén elfeledték.

Széfeddin Sefket Egyiptomban 25 filmet, Libanonban kettőt rendezett, az arab filmes világ legnagyobb sztárjaival dolgozott, sok híres színészt ő indított el a filmes karrier útján.

Maksay Ágnes elmondta: a kalandos életutat feldolgozó dokumentumfilm elkészítése is meglehetősen kalandos volt. Az egyiptomi forgatásokon az is megesett, hogy rendőrök lépkedtek az operatőr nyomában, hogy figyeljék: képbe kerül-e egy olyan épület, amelyet nem szabad lefilmezni.

A Sefket rejtély dokumentumfilmet Filep Farkas és László Loránd fényképezte, Filep Farkas vágta, a film oknyomozó riportere Boros Lóránd, narrátora Szilágyi Szabolcs, hangmérnöke Wahl Frigyes volt. Maksay Ágnes jegyezte a film forgatókönyvét is.

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top