+ Tudomány

Különleges fejdíszes, új dinoszauruszfajt azonosítottak

Az Akainacephalus johnsoni neve görög eredetű, amely utal csonttüskés páncéljára és szokatlan fejére.

Egy új dinoszauruszfajt azonosítottak ausztrál kutatók egy évtizeddel azután, hogy az állat maradványainak fosszíliáját megtalálták Utah amerikai szövetségi államban.

Az Akainacephalus johnsoni nevet adták az új növényevő fajnak, amelynek egyedei mintegy öt méter hosszúak lehettek, testüket hegyes, csonttüskés páncél borította és furkósbotszerű farkuk volt. Az új faj a páncélos dinoszauruszok ankiloszaurusz családjába tartozik, és több mint 75 millió évvel ezelőtt élt, a földtörténeti krétakorban – mondta Jelle Wiersma, a James Cook Egyetem kutatója.

Az Akainacephalus johnsoni neve görög eredetű, amely utal csonttüskés páncéljára és szokatlan fejére.
Az ankiloszaurusz bírt a legvastagabb páncéllal, amely valóságos pajzsot formált a hátán. Legfőbb jellegzetességei, páratlan alakja, fejdísze és a pofjának páncélzata vezette nyomra a kutatókat, akik az Ázsia területén élt ankiloszaurusz maradványokkal vetették össze a leletet.

76 millió évvel ezelőtt Utah állam térségében igen meleg, párás időjárás uralkodott, a lassú folyók, patakok, hatalmas mocsarak voltak a térségben nagyra növő ciprusokhoz hasonló tűlevelű fákkal – magyarázta Wiersma, aki az új fajról a PeerJ tudományos folyóiratban köztett tanulmány vezető szerzője.

„Valaki egyszer azt mondta nekem, hogy az ankiloszauruszok annyira rondák voltak és olyan pofájuk volt, amelyet csak egy anya szerethet. Teljes szívemből mondhatom, hogy nem értek egyet ezzel. Ezek igen különleges és szép állatok”

– tette hozzá az ausztrál kutató.

Akainacephalusv csontvázát a utahi Természettörténeti Múzeumban fogják kiállítani.

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top