Székelyhidi László matematikus elnyerte a német „Nobel-díjnak” is nevezett Leibniz-díjat, amellyel 2,5 millió eurós (mintegy 750 millió forintos) pénzdíj is együtt jár – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).
A Lipcsében kutató magyar matematikus mellett idén további tíz tudóst díjaztak a legkülönbözőbb tudományterületeken, az amerikanisztikától az immunológián át a kísérleti szilárdtestfizikáig.
„A kutatási témám a parciális differenciálegyenletek területébe tartozik, ezen belül főleg a rugalmasságtani és a hidrodinamikai egyenletek matematikai elméletéhez. A díj indoklása kiemeli a hidrodinamikában különösen fontos szerepet betöltő Euler-egyenletrendszerrel kapcsolatos munkásságomat: 1949-ben Lars Onsager (aki később kémiai Nobel-díjat kapott) ezzel az egyenletrendszerrel kapcsolatban megfogalmazott egy sejtést, ami központi szerepet tölt be a turbulens folyadékáramlás elméletében. Ezt a sejtést sikerült az elmúlt tíz év során a munkatársaimmal együtt kidolgozott elmélettel tavaly bebizonyítani”
– mondta Székelyhidi Lászlót, aki szerint az elismerés és az azzal járó pénzdíj „hihetetlen mértékű” kutatási szabadságot biztosít.
„A pénzdíjat a konkrét projekthez való kötődés nélkül tudom az elkövetkező 7 évben egy kutatási csoport (posztdoktori és PhD állások) finanszírozására fordítani”.
A Gottfried Wilhelm Leibniz-díj létrehozását a Német Kutatási Alap (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG) kezdeményezte 1985-ben. A Németország legjelentősebb tudományos elismerései között számon tartott díj rendeltetése, hogy szabadabb kutatási lehetőségeket biztosítson a legkiemelkedőbb tudósoknak, egyúttal motiválja őket fiatal, tehetséges kutatók pályájának előmozdítására.
A tudós az elismeréstől azt reméli, hogy a hazai fiatal matematikusok körében is nagyobb népszerűségnek fog örvendeni a parciális differenciálegyenletek kutatása.
A 2018-as Gottfried Wilhelm Leibniz-díjat 2017 decemberben ítélték oda Bonnban, az ünnepélyes átadó március 19-én lesz Berlinben.