+ Építészet

17 évig forgatott Terry Gilliam, rongálás lett a vége

Gyökerestül kitépett fák, megrongált falak, tetőcserepek maradtak utánuk a műemlék kolostorban.

Terry Gilliam 17 év után befejezte a The Man Who Killed Don Quixote (Az ember, aki megölte Don Quijotét) című filmje forgatását, az örömbe azonban üröm is vegyül. Portugáliában azzal vádolják a stábját, hogy forgatás közben megrongálta az ország legjelentősebb történelmi és kulturális emlékhelyét, a 12. századi Krisztus-rendi kolostort a közép-portugáliai Tomarban.

A 76 éves brit filmrendező, a Monty Python csoport egykori tagja a közösségi médiában jelentette be hétfőn, hogy végeztek a számos balszerencse kísérte Cervantes-feldolgozás felvételeivel Spanyolországban és Portugáliában. A Gyalog galopp, a Brian élete és a 12 majom rendezője csaknem három évtizede dédelgette filmtervét a búsképű lovagról, a forgatás végül csak a hetedik nekifutásra, 2000-ben kezdődött el, de az is többször elakadt egy szinte példátlan pechsorozat következtében.

A 2000-ben kezdett forgatást a NATO-repülőgépek folyamatos dübörgése, a főszerepet alakító Jean Rochefort hátsérülése és a felvételek helyszínét mocsárrá változtató, a felszereléseket megrongáló özönvízszerű esőzés lehetetlenítette el. Ebben a szereposztásban még Johnny Depp és Vanessa Paradis is helyet kapott.

A sorozatos balszerencsét a Lost in La Mancha című 2002-es dokumentumfilmben örökítették meg – ezt eredetileg werkfilmnek szánták, de végül nem a 30 millió euróból tervezett játékfilm elkészüléséről, hanem el nem készüléséről szólt.

A 2000-es nagy kudarc után Gilliam átdolgozta a forgatókönyvet, olcsóbb és egyszerűbb változattal állt elő, folyton változott a szereposztás is. Az elkészült változatban Adam Driver amerikai színész alakít egy reklámmenedzsert, aki visszatér Spanyolországban, ahol találkozik az önmagát Don Quijoténak képzelő öregemberrel (Jonathan Pryce). Több spanyol színészen kívül szerepet kapott a filmben Olga Kurylenko és Stellan Skarsgard is.

A végül 16,6 millió euróból megvalósult produkció szabadon bánik a cervantesi alapanyaggal, időutazás a 21. század és a 16. század között.

Portugáliában a kulturális örökség megóvására hivatott hatóság vizsgálatot rendeltek el annak megállapítására, valóban Terry Gilliam filmjének forgatása közben rongálódott-e meg az ország egyik legféltettebb kincse, a tomari Krisztus-rendi kolostor, amely a 12. században épült a templomos lovagoknak.

Az RTP köztévé szerint ugyanis a filmesek megrongált falakat, széttört tetőcserepeket és gyökerestül kitépett fákat hagytak maguk után.

1 hozzászólás

1 hozzászólás

  1. Maksi szerint:

    Terry Gilliam nem brit, hanem amerikai, a Brian életét nem ő rendezte, hanem Terry jones, a Gyalog Galopp-ot pedig együtt rendezték, nem egyedül Terry Gilliam.
    A cikk többi részéből vajon mi nem igaz?

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top