+ Film

Zsigmond Vilmos előtt tiszteleg a filmes szakma

zsigmond vilmos

Zsigmond Vilmos az egyik legnagyobb jelentőségű magyar filmes alkotó, aki élete végéig szívén viselte a hazai filmgyártás ügyét, és a fiatal magyar operatőrök képzéséből is kivette a részét.

Az életének 86. évében elhunyt Zsigmond Vilmos előtt tiszteleg március 1. és 6. között a második Magyar Filmhét, amelyen a közönség válogatást láthat az Oscar-, BAFTA- és Emmy-díjas magyar operatőr munkáiból, fényképeiből, valamint az életét és pályáját bemutató dokumentumfilmekből.

Zsigmond Vilmos az egyik legnagyobb jelentőségű magyar filmes alkotó, aki élete végéig szívén viselte a hazai filmgyártás ügyét, és a fiatal magyar operatőrök képzéséből is kivette a részét, ezért a Magyar Filmakadémia kötelességének érzi, hogy a 2. Magyar Filmhéten emléket állítson neki

– idézi a közlemény a szervezet elnökét, Novák Emilt.

A Magyar Nemzeti Filmalap és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa által támogatott Magyar Filmhétre január 18-ig olyan nagy- és kisjátékfilmmel, tévé-, dokumentum-, ismeretterjesztő- és animációs filmmel lehet nevezni, amelyek 2015-ben kerültek mozi forgalmazásba vagy televíziós sugárzásba, nemzetközi filmfesztiválon, versenyben vagy versenyen kívül szerepeltek. A filmalap 14, 2015-ben bemutatott nagyjátékfilm, ugyanennyi kisjáték- és kísérleti film, 8 tévéfilm, 60 dokumentumfilm, 36 ismeretterjesztő film és 39 animáció gyártásához adott hozzájárulást, míg az NMHH Médiatanácsa 16, 2015-ben bemutatott animáció, 30 ismeretterjesztő film, 41 dokumentumfilm, 8 kisjáték-és kísérleti film, 12 dokumentumfilm és 7 tévéfilm gyártását támogatta.

A hivatalos versenyprogramot február 1-jén hirdetik ki, a filmhét díjait az akadémia tagjai ítélik oda titkos szavazással. A seregszemle ünnepélyes díjátadó március 6-án lesz.

Zsigmond Vilmos 1930-ban született Szegeden, 1955-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakát. Az 1956-os forradalmat követően az Egyesült Államokba kivándorolt magyar operatőr filmes karrierjének indulása egybefonódik az „Új Hollywoodnak” nevezett filmtörténeti periódussal. Olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Robert Altman, John Boorman, Michael Cimino, Steven Spielberg, akinek a Harmadik típusú találkozások című filmjének fényképezéséért 1978-ban Oscar-díjat kapott.

1980-ban A szarvasvadászért neki ítélték a legjobb operatőrnek járó BAFTA-díjat, 1992-ben pedig a Magyar Televízióval koprodukcióban készült Sztálinért elnyerte az Emmy-díjat is. Zsigmond Vilmos ezekben az évtizedekben többek között Brian de Palmával, Woody Allennel, Richard Donnerrel és George Millerrel is dolgozott – olvasható a közleményben.

 

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top