+ Irodalom

Holmi-ünnepbe fordított Holmi-gyász

Az elhalálozás méltóságáról és az ittmaradottak iránti felelősségről is szól az antológia, akkori s, ha csak Holmi folyóiratról van szó…

Holmi Antológia I. (Szépirodalom)Libri Kiadó, 2015 – Válogatták: Réz Pál, Radnóti Sándor, Szalai Júlia, Várady Szabolcs, Voszka Éva, Závada Pál – 584 oldal, kemény kötés védőborítóval – ISBN 9789633107706

A mai magyar kulturális színtérnek akkor is megkerülhetetlen szereplői a folyóiratok, ha ezt sokan vitatják. Sőt, nem csak vitatják, de döntnökként aktív részesei a folyóiratok kinyírásának. Valóságunk – tetszik vagy nem – még nem érett meg arra, hogy ezek az orgánumok csak a világhálón létezzenek, és ez a helyzet nem attól fog megváltozni, hogy hatalmi szóval és pénzzel erőltetik. Szívszorító látni azt, ahogy a kisebb és nagyobb folyóiratok a fennmaradásért – vagy a megszűnés elodázásáért – küzdenek.

Ebben a helyzetben különösen gyászosnak tűnt a Holmi című folyóirat kimúlása, bár az vitathatatlan, hogy ők legalább méltóságukat megőrizve – nem a pénzügyekre panaszkodva – léptek le a színről. Ha tetszik, lehetőséget adtak arra, hogy megbarátkozzunk a gondolattal: ezért a folyóiratért már nem kell, nem is lehet sorba állni az újságosnál… pedig mennyi örömöt és felfedeznivalót adott negyed évszázadon át!

A visszatekintő és méltató írások sora mellett szép csendben megjelent a Holmi Antológia első kötete. A szerkesztők elvégezték a gyászmunkát, s ebből mi, olvasók profitálhatunk: tizenöt év terméséből kiválogatták a javát, s kötetbe foglalták – hiszen kevesen vannak, akiknél a Holmi összes száma a házi könyvtár polcain várakozik. Az évekre bomló – évfolyamok szerint összeálló – kötet már a tartalomjegyzéknél lassításra kényszerít, fut a szem az ismerős neveken az első írást jegyző Mándy Ivántól a kötetet záró Vörös Istvánig:

Tudjátok a magabiztosság
nagy színeváltozásait?
Kitárul egy titokzatos táj,
és egy döntést kikényszerít.

A Holmi Antológia első kötetéhez nem kell karácsonyfa, nem kell semmilyen ok vagy indok elég, hogy van, és emlékeztet arra, ami volt…

***

A kiadó honlapján így kínálja magát a kötet:

 Az alapítók közül Réz Pál és Domokos Mátyás régi és kiterjedt kapcsolatainak köszönhetően sok irodalomtörténeti dokumentum, íróasztalfiókban lappangó írás és számos levél is megjelent. Így Bibó, Déry, Illyés, Jékely, Kosztolányi, Móricz, Nemes Nagy, Németh László, Ottlik, Pilinszky, Szentkuthy, Szerb Antal, Vas István, Weöres Sándor is posztumusz szerzői lettek a Holminak. Itt publikálta a legtöbb új versét Kántor Péter, Lator László, Orbán Ottó, Petri György, Rába György, Rakovszky Zsuzsa, legtöbb novelláját Mándy Iván, szépprózát, esszét vegyesen Szabó Magda, itt debütált szépíróként az akkor 76 éves Vajda Miklós, s vált egyre nyilvánvalóbbá, hogy Gábor Miklós és Szántó Piroska írónak is elsőrangú. Kezdő szerzőnek a Holmiban megjelenni az irodalmi nagykorúvá válást jelentette. Több mint 40 000 oldal – ebből kínál bőséges, de a szerkesztőket még így is sok fájdalmas lemondásra kényszerítő válogatást az a három kötet, amelyek közül az elsőt most tartja kezében az olvasó.

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top