+ Irodalom

Elhunyt a Szokatlan írója

John Berger azt mutatta meg, hogy a művészetet ne egyéni zsenik váltóversenyeként, hanem egyfajta társaságként szemléljük.

Életének 90. évében elhunyt John Berger, a Szokatlan című Booker-díjas regény szerzője, a Mindennapi képeink című úttörő szemléletű művészettörténeti esszégyűjtemény írója, amelyből Bafta-díjas tévésorozat is készült.

Berger, aki már egy éve betegeskedett, hétfőn párizsi otthonában hunyt el.

Megmutatta nekünk, hogy művészet gazdagabbá teheti az életünket

– mondta Bergerre emlékezve életrajzírója és szerkesztője, Tom Overton.

Berger az észak-londoni Hackneyban született és pályafutását festőművészként kezdte. A negyvenes években kiállításokon is bemutatta alkotásait, ám hamarosan az írás felé fordult. A költeményektől a színművekig számos szépirodalmi műfajban maradandót alkotott és művészettörténeti esszéket is írt, amelyek úttörő szemlélete nagy hatással volt a huszadik századi kulturális gondolkodásra.

A Mindennapi képeink című 1972-ben megjelent kötete, amelyből BBC-sorozat is készült, sok új szemponttal gazdagította a művészeti látásmódot, a befogadás élményét. Bár a maga korában a tévésorozat nagy port vert fel, Berger a közelmúltban azt mondta, hogy manapság egy ilyen műsort már nem lehetne elkészíteni.

Berger azt mutatta meg, hogy a művészetet ne egyéni zsenik váltóversenyeként, hanem egyfajta társaságként szemléljük

– mondta Overton. Az író legfontosabb témái között szerepelt a száműzetés élménye.

Úgy tűnik, ma nagyobb szükség lenne rá, mint valaha. De azt is mondogatta, hogy egyes könyvek idővel megfiatalodnak, és tudom, hogy az ő könyvei közül is sok ilyen lesz.

A Bafta-díjas Mindennapi képeink-sorozatot a valaha készített legnagyobb hatású művészeti műsorként emlegetik.

Az író a Szokatlan című regényéért, Don Giovanni történetének modern feldolgozásáért 1972-ben elnyert Booker-díj összegének felét a brit Fekete Párducok nevű pártnak adományozta, amelynek politikája akkoriban a legközelebb állt hozzá, a másik feléből pedig bevándorló munkások tanulmányait támogatta.

Művei magyarul az Európa Könyvkiadó, illetve a Corvina gondozásában jelentek meg.

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top