+ Fotó

Ők nyertek díjat az idei magyar sajtófotón

sajtófotón

– A pályázat történetében először hoztak létre kategóriát egy aktuális eseménysorozatra reagálva, a menekültválság témájában beérkezett fotók és sorozatok azonban igazolták a döntés helyességét – mondta Szigeti Tamás.

Tranzitország című sorozatával Fazekas István (HVG) nyerte el a 34. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját, az André Kertész Nagydíjat pedig Déri Miklós (Déri és Társa Bt.) kapta meg A roma test politikája -­ Nincs ártatlan kép című sorozatáért – közölték a szervezők a hétfői budapesti eredményhirdetésen. A közmédia fotóriporterei összesen kilenc díjat kaptak.

Szigeti Tamás, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fotóriporterek Szakosztályának titkára felidézte, hogy az idei kiírásra 240 szerző 2492 pályaművel pályázott sikeresen. A zsűri – melynek elnöke Petr Josek, tagja Szarka Klára, Sopronyi Gyula, Jocelyn Bain Hogg és Szergej Makszimisin volt – összesen 7029 képet tekintett meg a január 22. és 24. között megtartott bírálaton.

A pályázat történetében először hoztak létre kategóriát egy aktuális eseménysorozatra reagálva, a menekültválság témájában beérkezett fotók és sorozatok azonban igazolták a döntés helyességét – értékelt Szigeti Tamás.

A legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjjal Illyés Tibort (MTI/MTVA), a legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsi Márton-díjjal Móricz ­Sabján Simont (Népszabadság) jutalmazta a zsűri; a megyékben dolgozó legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter Komka Péter (MTI/MTVA), a 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter pedig Bánhegyesy Antal (szabadúszó) lett.

A hír­, eseményfotó (egyedi) kategória első helyén Illyés Tibor végzett Tiszteletadás című fotójával, a képriport (sorozat) kategória legjobbja pedig Bődey János (index.hu) Sokkolta Párizst a terror éjszakája című sorozata lett.

Az emberábrázolás – portré (egyedi) kategóriát Hirling Bálint (www.vs.hu) nyerte meg Zsakfalu01 című felvételével, az emberábrázolás – portré (sorozat) kategória első helyére Schild Tamás (szabadfoglalkozású) Semmi különös című sorozatát választotta a zsűri.

Kálló Péter (Földgömb Magazin, Metropol) Color party című képével a művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (egyedi) kategória, Balance című sorozatával pedig a művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (sorozat) kategória első díját nyerte el.

A sport (egyedi) kategória élére Korponai Tamás (Népszabadság) A labda bűvöletében című felvételét sorolta a zsűri, a sport (sorozat) kategória első helyén Veres Viktor (Mediaworks kiadó) A börzsönyi El Classico című sorozata végzett.

Ismét Máté Bence (Bence Máté Photography; Hide Photography) nyerte a természet és tudomány (egyedi) kategóriát Árulkodó szagok című munkájával, a természet és tudomány (sorozat) legjobbjának Hajdú D. András (szabadúszó) Cataracta című sorozata bizonyult.

A társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategória első helyével Pályi Zsófiát (szabadúszó) jutalmazták Vén Guszti című képéért, a társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategóriában pedig Bácsi Róbert László (szabadúszó) nyert Hegyi ­Karabakh című sorozatával.

Kurucz Árpád (Magyar Idők) Ima című felvételét találta a legjobbnak a zsűri a menekültválság (egyedi) kategóriában, Balogh Zoltán (MTI/MTVA) Krízis a Keleti pályaudvaron című sorozatával pedig a menekültválság (sorozat) kategória első helyét érdemelte ki.

A legjobb fotókból és sorozatokból március 24-én a Capa Központban nyílik kiállítás, a díjazott pályamunkák a www.sajtofoto.hu honlapon megtekinthetők.

A díjazottak listáját a szervezők tájékoztatása alapján az
alábbiakban közöljük.

NAGYDÍJAK
MÚOSZ Nagydíj – Fazekas István (HVG): Tranzitország
André Kertész Nagydíj – Déri Miklós (Déri és Társa Bt.): A roma test politikája, Nincs ártatlan kép

KÜLÖNDÍJAK
Escher Károly-díj a legjobb hírképért – Illyés Tibor (MTI/MTVA) : Tiszteletadás
Munkácsi Márton-díj a legjobb kollekcióért: Móricz-Sabján Simon (Népszabadság)
A megyékben dolgozó legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter
Komka Péter, az MTI/MTVA munkatársa lett.

3. hely: Juhász Norbert : Pásztorlét Ausztriában

Művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása, fotóriporteri eszközökkel (egyedi) – Beérkezett pályaművek száma: 181
1. hely: Kálló Péter (Földgömb Magazin, Metropol): Color party
2. hely: Páczai Tamás (Képmás magazin): A Bélaműhely Könnyűzenekar kupaktanácsa koncertkezdés előtt 2015-ös erdélyi miniturnéjuk első állomásán, a kolozsvári Insomniában
3. hely: Nagí Sándor Márton (szabadúszó ): Nézők

Művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása, fotóriporteri eszközökkel (sorozat) – Beérkezett pályaművek száma: 59

1. hely: Hajdú D. András (szabadúszó): Cataracta
2. hely: Radisics Milán (szabadúszó): Méhfarkas – A csendes bányász és a kegyetlen méhgyilkos darázs portréja
3. hely: Kállai Márton (Geomédia/Szabad Föld): Fürdővilág a sóbányák romjain

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) – Beérkezett pályaművek száma: 211
1. hely: Pályi Zsófia (szabadúszó): Vén Guszti
2. hely: Teknős Miklós (Népszabadság): Használt gyógyfürdő
3. hely: Mohai Balázs (MTI/MTVA / szabadúszó): Sorakozó

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) – Beérkezett pályaművek száma: 83
1. hely: Bácsi Róbert László (Szabadúszó): Hegyi-Karabakh
2. hely: Ajpek Orsolya (Index.hu): Megállás nélkül csak öltöztetem
3. hely: Stiller Ákos (hvg): Tanyavilág