+ Képzőművészet

Kommenthadjárat indult egy új Nofertiti-szobor ellen

Hatalmas felháborodást keltett Egyiptomban Nofertiti királynő világhírű mellszobrának egy félresikerült másolata, amellyel a felső-egyiptomi Szamálút település bejáratát kívánták szebbé tenni a városatyák.

Hatalmas felháborodást keltett Egyiptomban Nofertiti királynő világhírű mellszobrának egy félresikerült másolata, amellyel a felső-egyiptomi Szamálút település bejáratát kívánták szebbé tenni a városatyák.

A hatalmas szobrot röviddel felállítása után kénytelenek voltak eltávolítani, hivatalos források szerint azért, mert a tiltakozó helyiek „csúnyának minősítették” azt.

A közel három és fél évezrede férjével együtt uralkodó Nofertiti 1912-ben megtalált, jelenleg Berlinben látható mellszobrának ügyetlen másolata a jelek szerint nemcsak az egyiptomiak esztétikai érzékét, hanem nemzeti öntudatukat is sértette.

A közösségi hálókon valóságos hadjárat indult a szobor ellen. A Twitteren megjelent számtalan bejegyzésben a kulturális örökségüket féltő felhasználók kifinomult humorérzékükről is tanúbizonyságot tettek.

Egy fegyveres asztalos szebbet csinált volna, mint ez a botrány. Hála istennek Nofertiti meghalt, mielőtt láthatta volna

– írja arabul az egyik felhasználó, egy másik szerint pedig a szobor valószínűleg négy nappal halála után ábrázolja a világhírű királynőt.

Számtalan posztolt képen a szobor mellett egy régi egyiptomi filmből kiemelt Frankenstein-fotó jelenik meg, amely felett egyebek mellett ilyen feliratok olvashatóak:

a jó megfigyelőképességűek mondják meg, hogy mi a különbség a két kép között.

Az egyre szaporodó montázsokon az aktuálpolitika olyan szereplőinek szépségét is összevetik az óegyiptomi királynő félresikerült replikájáéval, mint Abdel-Fattáh esz-Szíszi államfő. Az inkább karikatúrába hajló ábrázolás által kiváltott ellenreakciók a fotók tanúsága szerint a tettlegességet is elérhették, ugyanis a szobor állán és egyik arcfelén odaszáradt sárbombák éktelenkednek.

Mind a műemlékvédelmi, mind pedig a kulturális minisztérium sietve jelezte, hogy semmi köze a szobor felállításához. Abdel-Váhed en-Nabavi kulturális miniszter azonnal megbízta a tárca képzőművészeti részlegét egy méltó másolat elkészítésével, valamint arra biztatta az egyiptomiakat, hogy minden hasonló esetről tegyenek jelentést.

 

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top